Cumhuriyetle derdi bitmiyor birilerinin

Neyi merak ediyorum biliyor musunuz?İdari rejim başkanlık sistemine dönüştürülürken Anayasanın temel maddelerini değiştirmeyi ortaya atan milletvekilinin vekilin asıl derdi nedir?Yani acaba o ilk dört maddenin hangisi...

Neyi merak ediyorum biliyor musunuz?
İdari rejim başkanlık sistemine dönüştürülürken Anayasanın temel maddelerini değiştirmeyi ortaya atan milletvekilinin vekilin asıl derdi nedir?
Yani acaba o ilk dört maddenin hangisi rahatsız etti AK Parti Bursa vekili İsmail Aydın’ı?
Devletin şeklinin cumhuriyet olması mı?
İnsan haklarına dayalı, demokratik, laik bir hukuk devleti olduğunun yazılması mı?
Mesela Türkiye’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez olduğunun yazılması mı? Ya da dilinin Türkçe, başkentinin Ankara, bayrağının beyaz yıldızlı al bayrak, milli marşının İstiklal Marşı olması mı, hangisi?
Gerçi Başbakan Binali Yıldırım anında devreye girdi, “Biz teklif etmedik, edenlerle de işimiz olmaz. Bu kadar açık ve nettir. Bunlar devletin temelleridir. Devletin olmazsa olmazıdır” diyerek kestirip attı.
İsabet de etti. Zaten bu maddelere dokunulmaması MHP’nin de AK parti ile başkanlık sistemi ittifakının ön şartıydı. Ama bu çıkış gerekliydi.
Çünkü birilerinin içinde sanki bir lav kaynıyor.
En küçük bir fırsat sezdikleri anda, içlerinde cumhuriyetle, cumhuriyetin temel ilkeleriyle sorunlarını ortaya saçıveriyor, kendi tribünlerine, cemaatlerine, artık her ne ise bir selam çakıyorlar.
Cumhuriyetle de öyle, hukuk devletiyle de, laiklikle de ve aslında sadece sandıktan ibaret sandıkları demokrasiyle de öyle.
Ve bir de Cumhuriyetin kurucularıyla bitmez dertleri, hınçları, alıp veremedikleri.
İstiklal Savaşının önderi, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa kemal Atatürk’ün ve yine kuruculardan İsmet İnönü’nün okul kitaplarından çıkarılmasını isteyen kim biliyorsunuz, değil mi?
Eğitim-Bir-Sen isimli bir öğretmen sendikası.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
15 Temmuz’un kara delikleri 15 Temmuz 2018 | 5.497 Okunma Kadının güçlenmesi erkeğe de iyi gelecek 08 Mart 2018 | 558 Okunma Rusya ve İran’la Suriye çatlağı 11 Ocak 2018 | 7.088 Okunma Erdoğan’ın ilk turda MHP desteğiyle seçilme formülü 10 Ocak 2018 | 10.651 Okunma Bahçeli, Erdoğan’dan çok şey mi istiyor? 09 Ocak 2018 | 7.785 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar