Cumhuriyetle derdi bitmiyor birilerinin

Neyi merak ediyorum biliyor musunuz?İdari rejim başkanlık sistemine dönüştürülürken Anayasanın temel maddelerini değiştirmeyi ortaya atan milletvekilinin vekilin asıl derdi nedir?Yani acaba o ilk dört maddenin hangisi...

Neyi merak ediyorum biliyor musunuz?
İdari rejim başkanlık sistemine dönüştürülürken Anayasanın temel maddelerini değiştirmeyi ortaya atan milletvekilinin vekilin asıl derdi nedir?
Yani acaba o ilk dört maddenin hangisi rahatsız etti AK Parti Bursa vekili İsmail Aydın’ı?
Devletin şeklinin cumhuriyet olması mı?
İnsan haklarına dayalı, demokratik, laik bir hukuk devleti olduğunun yazılması mı?
Mesela Türkiye’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez olduğunun yazılması mı? Ya da dilinin Türkçe, başkentinin Ankara, bayrağının beyaz yıldızlı al bayrak, milli marşının İstiklal Marşı olması mı, hangisi?
Gerçi Başbakan Binali Yıldırım anında devreye girdi, “Biz teklif etmedik, edenlerle de işimiz olmaz. Bu kadar açık ve nettir. Bunlar devletin temelleridir. Devletin olmazsa olmazıdır” diyerek kestirip attı.
İsabet de etti. Zaten bu maddelere dokunulmaması MHP’nin de AK parti ile başkanlık sistemi ittifakının ön şartıydı. Ama bu çıkış gerekliydi.
Çünkü birilerinin içinde sanki bir lav kaynıyor.
En küçük bir fırsat sezdikleri anda, içlerinde cumhuriyetle, cumhuriyetin temel ilkeleriyle sorunlarını ortaya saçıveriyor, kendi tribünlerine, cemaatlerine, artık her ne ise bir selam çakıyorlar.
Cumhuriyetle de öyle, hukuk devletiyle de, laiklikle de ve aslında sadece sandıktan ibaret sandıkları demokrasiyle de öyle.
Ve bir de Cumhuriyetin kurucularıyla bitmez dertleri, hınçları, alıp veremedikleri.
İstiklal Savaşının önderi, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa kemal Atatürk’ün ve yine kuruculardan İsmet İnönü’nün okul kitaplarından çıkarılmasını isteyen kim biliyorsunuz, değil mi?
Eğitim-Bir-Sen isimli bir öğretmen sendikası.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alaturka Kremlinoloji ve Erdoğan’ı anlama çabası 26 Mart 2020 | 6.680 Okunma Korona-kriz hakkında söylenmeyenler, bilmediklerimiz 25 Mart 2020 | 9.343 Okunma Tokyo Olimpiyatları koronaya rağmen iptal edilmiyor 20 Mart 2020 | 3.487 Okunma Salgına hazırlıklı yakalandığımıza inanan var mı? 20 Mart 2020 | 8.028 Okunma Üç zor hafta, ama gerekli: kurallara uyalım 19 Mart 2020 | 5.339 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar