CHP mitinge, Türkiye nereye?

Gözler artık Yenikapı'da ama akıllarda aynı soru var: Ya sonra?Doğrusu HDP de katılsa iyi olurdu; böylece 15 Temmuz gecesi darbecilerim bombalarına birlikte karşı koyan Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu gibi temsil...


Gözler artık Yenikapı'da ama akıllarda aynı soru var: Ya sonra?
Doğrusu HDP de katılsa iyi olurdu; böylece 15 Temmuz gecesi darbecilerim bombalarına birlikte karşı koyan Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu gibi temsil edilirdi 7 Ağustos’ta İstanbul Yenikapı’da.

Ama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davet etmeme gerekçesini en net şekilde Başbakan Binali Yıldırım izah etti geçen akşam CNN Türk’te Hande Fırat’a, PKK’yı açıkça, yanına bir şey katmadan kınamadıkça olmaz diye.

Ama daha 7 Ağustos’a zaman var. Baksanıza birkaç saat içinde rüzgârlar nasıl değişiyor Türkiye’de; kelimenin anlamıyla uçurumun kıyısından döndük.

Hem baksanıza CHP, hatta MHP liderlerinin katılımı bile kolay olmadı. Gerçi hem CHP, hem MHP mitinge katkı vereceklerdi zaten, ama liderlerin katılması önemliydi Erdoğan ve Yıldırım için.

Kılıçdaroğlu’nun katılmayacağının 3 Ağustos sabah saatlerinde belli olmasından sonra Başbakan Yıldırım telefona sarıldı, Bahçeli’yi ikna etti.

Bahçeli’nin katılacağı belli olduktan sonra Kılıçdaroğlu’nun konumu hem zorlaştı, hem güçlendi. Bir yandan meydanı AK Parti ve MHP’ye bırakmak vardı, diğer yandan Erdoğan ve Yıldırım’ın kendisini Yenikapı’da görmenin içeride ve dışarıda onlara katacaklarının farkındaydı.

4 Ağustos sabahı Hürriyet internet sitesinde yayınladığım konuşmamızda katılmama gerekçelerini ilke defa o kadar ayrıntılı açıkladı kamuoyuna Kılıçdaroğlu. Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnamelere karşı eleştiri ve önerilerini hükümetin dikkate almadığı kanısındaydı. Oysa örneğin anayasayı birlikte değiştirmek için muhalefetten destek istendiği bir sırada, ordunun yeniden yapılandırılmasını muhalefetle hiç danışmadan yapılmasından rahatsız olmuştu. Bu konudaki görüş ce önerilerini Başbakan’ın isteği üzerine bir not ve mektupla iletmiş, ama cevap alamamıştı. Bu durumda gidip Yenikapı’da kenar süsü olmak istemiyordu; nasıl olsa partisi temsil edilecekti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir hâkim, bir savcı, Bir Düğün Gecesi ve kuvvetler ayrılığı 21 Eylül 2020 | 1.192 Okunma AB’nin Türk imparatorluğu uyarısının anlamı 16 Eylül 2020 | 936 Okunma Erdoğan’ın en büyük şansı Macron 14 Eylül 2020 | 1.805 Okunma İşler Ankara’nın kontrolünden çıkmak üzere 11 Eylül 2020 | 9.910 Okunma Gündem saptırma oyununda idam cezası tuzağı 07 Eylül 2020 | 4.503 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar