CHP mitinge, Türkiye nereye?

Gözler artık Yenikapı'da ama akıllarda aynı soru var: Ya sonra?Doğrusu HDP de katılsa iyi olurdu; böylece 15 Temmuz gecesi darbecilerim bombalarına birlikte karşı koyan Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu gibi temsil...


Gözler artık Yenikapı'da ama akıllarda aynı soru var: Ya sonra?
Doğrusu HDP de katılsa iyi olurdu; böylece 15 Temmuz gecesi darbecilerim bombalarına birlikte karşı koyan Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu gibi temsil edilirdi 7 Ağustos’ta İstanbul Yenikapı’da.

Ama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davet etmeme gerekçesini en net şekilde Başbakan Binali Yıldırım izah etti geçen akşam CNN Türk’te Hande Fırat’a, PKK’yı açıkça, yanına bir şey katmadan kınamadıkça olmaz diye.

Ama daha 7 Ağustos’a zaman var. Baksanıza birkaç saat içinde rüzgârlar nasıl değişiyor Türkiye’de; kelimenin anlamıyla uçurumun kıyısından döndük.

Hem baksanıza CHP, hatta MHP liderlerinin katılımı bile kolay olmadı. Gerçi hem CHP, hem MHP mitinge katkı vereceklerdi zaten, ama liderlerin katılması önemliydi Erdoğan ve Yıldırım için.

Kılıçdaroğlu’nun katılmayacağının 3 Ağustos sabah saatlerinde belli olmasından sonra Başbakan Yıldırım telefona sarıldı, Bahçeli’yi ikna etti.

Bahçeli’nin katılacağı belli olduktan sonra Kılıçdaroğlu’nun konumu hem zorlaştı, hem güçlendi. Bir yandan meydanı AK Parti ve MHP’ye bırakmak vardı, diğer yandan Erdoğan ve Yıldırım’ın kendisini Yenikapı’da görmenin içeride ve dışarıda onlara katacaklarının farkındaydı.

4 Ağustos sabahı Hürriyet internet sitesinde yayınladığım konuşmamızda katılmama gerekçelerini ilke defa o kadar ayrıntılı açıkladı kamuoyuna Kılıçdaroğlu. Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnamelere karşı eleştiri ve önerilerini hükümetin dikkate almadığı kanısındaydı. Oysa örneğin anayasayı birlikte değiştirmek için muhalefetten destek istendiği bir sırada, ordunun yeniden yapılandırılmasını muhalefetle hiç danışmadan yapılmasından rahatsız olmuştu. Bu konudaki görüş ce önerilerini Başbakan’ın isteği üzerine bir not ve mektupla iletmiş, ama cevap alamamıştı. Bu durumda gidip Yenikapı’da kenar süsü olmak istemiyordu; nasıl olsa partisi temsil edilecekti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye’de Putin kazandı, Erdoğan kazandı. Peki, kim kaybetti? 23 Ekim 2019 | 8.908 Okunma Güvenli Bölge üzerine 13 güvensiz soru 21 Ekim 2019 | 10.343 Okunma ABD Suriye’de Güvenli Bölgeyi nihayet kabul etti ama… 18 Ekim 2019 | 11.249 Okunma Trump’ın Erdoğan’a mektubu utanç verici bir skandal 17 Ekim 2019 | 11.857 Okunma Erdoğan IŞİD konusunda da söylediğini yaptığını göstermeli 14 Ekim 2019 | 6.095 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar