Bu da Fethullahçı temizlik kurulu

Şu sıralar Türkiye'da olup bitene dair dışarıda en çok merak edilen konulardan birisi ne biliyor musunuz? Aslında bu Türkiye'de de cevabı aranan bir soru: Fethullahçı olma şüphesiyle açığa alınan, ya da...

Şu sıralar Türkiye'da olup bitene dair dışarıda en çok merak edilen konulardan birisi ne biliyor musunuz?

Aslında bu Türkiye'de de cevabı aranan bir soru:

Fethullahçı olma şüphesiyle açığa alınan, ya da işten atılan kamu çalışanları nasıl belirleniyor?

Bu konuda elimizdeki son resmi rakam, Başbakan Binali Yıldırım'ın 13 Ağustos tarihli açıklamasından. Buna göre 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden bu yana açığa alınan 76 bin 597, çıkarılan 4 bin 897, toplam işten uzaklaştırılan 81 bin 494 kamu çalışanı olmuş. İşten çıkarılanların 3 bin kadarı askeriyeden.

Tabii işine son verilenlerden bir kısmının durumu çok bariz. 15 ve 16 Temmuz'da darbe girişimi sırasında kalkışmaya ve çatışmaya katılmış halde yakalanmış olanlar için pek fazla kişinin diyecek bir şeyi yok.

Mesela o gece bizim Hürriyet ve CNN Türk binalarını basan, polisle çatışmaya girip yakalanan yüzbaşılar ve ekiplerinin orduda aynen devam etmesi beklenemez.

Açığa alınanların üçte ikisinin Milli Eğitim sisteminden olduğu bilgisi var. Eğitim, malum Fethullah Gülen Cemaati'nin ilk ve en etkili çalışma alanı. Onu polis ve yargı izliyor, askeriyedeki yaygınlık ve derinlikse herkesi şaşırtıyor.

Peki, bu isimler neye göre saptanıyor?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a göre iki kademeli bir işleyiş var.

Bir kademede kamu kurum ve kuruluşlarının kendi iç düzenekleri çalışıyor. Buradaki isimlerin o kurum yönetimince şüphe götürmeyecek ve aynı zamanda hassas bilgiye sahip olmayacak görünenlerden bazıları hemen açığa alınıyor.

Aslında her kurumda yıllardan beridir cemaatçi diye bilinerek kariyer yapan, meslekte yükselen isimler var. Ve aslında Cemaatin resmi kurum, ya da özel şirket, yer etmek istediği yapılarda izlediği bir yöntemin de olduğu anlaşılıyor. Özellikle personel (insan kaynakları), teftiş kurulları, adli müşavirlikler, varsa istihbarat bölümleri hedef alınıyor.

Böylece işe eleman alma, elemanın yükselmesi önündeki rakiplerinin sahte suçlamalar ve soruşturmalarla saf dışı bırakılması, eleman hakkındaki soruşturmaların kapatılması ve elemanın yükselmesinin sağlanması için bu bölümler elzem sayılmış.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AB’nin Türk imparatorluğu uyarısının anlamı 16 Eylül 2020 | 923 Okunma Erdoğan’ın en büyük şansı Macron 14 Eylül 2020 | 1.798 Okunma İşler Ankara’nın kontrolünden çıkmak üzere 11 Eylül 2020 | 9.902 Okunma Gündem saptırma oyununda idam cezası tuzağı 07 Eylül 2020 | 4.498 Okunma Gerici şımarıklık yüz verdikçe astarını istiyor 02 Eylül 2020 | 6.392 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar