Biden ekibinin Türkiye-ABD açısından isim isim tahlili

Yeni ABD yönetiminde yer alacak kişilerin Türkiye-ABD ilişkileri açısından isim isim tahlili, Türk dış politikasında halihazırdaki en sorunlu alanın ABD ile ilişkiler olması bakımından önemli.

Yeni ABD yönetiminde yer alacak kişilerin Türkiye-ABD ilişkileri açısından isim isim tahlili, Türk dış politikasında halihazırdaki en sorunlu alanın ABD ile ilişkiler olması bakımından önemli. O alanda da en önemli sorun S-400 krizi. ABD, Rusya’dan alınan füzeler nedeniyle Türkiye’ye yaptırımlar uyguluyor. Önce Türkiye’nin de üreticilerinden olduğu F-35 programından dışlanması ve şimdiye dek -parası da ödenen- 8 uçağa el konulması, sonra da Savunma Sanayii Başkanlığına yönelik yaptırımlar. Bunlara ek olarak Suriye’de PKK/YPG konusu, Fethullah Gülen’in ABD’deki ikameti ve Halkbank davası gibi ciddi konular var arada. Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz hafta gidici Başkan Donald Trump’ın kışkırttığı Kongre baskını ve sivil darbe iddiaları gölgesinde 20 Ocak’ta Beyaz Saray’da görevine başlayacak.

Biden bunu ABD’de Trump’ın hasar verdiği “kurumsal devletin” yeniden inşası sürecinin başlangıcı olacağını söylüyor. Türkiye bakımından bu durum kısa vadede, örneğin 2021’in ilk yarısında ciddi sorunlara neden olabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir mektup daha: Kongre’den Biden’a Türkiye baskısı 02 Mart 2021 | 118 Okunma Yeni insan hakları paketi açılıyor: dostlar alışverişte görsün 01 Mart 2021 | 381 Okunma AK Parti’ye her şey serbest: kovit yasakları da hakaret de 24 Şubat 2021 | 2.693 Okunma NATO’da S-400’ler değil ama Irak operasyonu konuşuldu 19 Şubat 2021 | 807 Okunma Davutoğlu’dan Erdoğan’a: operasyon önceden söylenmez 17 Şubat 2021 | 2.460 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar