Başkanlık projesinde aksama mı var?

Bir-iki hafta öncesine dek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AK Parti grubuna "İlk hedefiniz başkanlıktır, ileri" diyordu. Sonra o çağrı adeta yavaşça sessize alındı. Ardından AK Parti grubundan haber...

Bir-iki hafta öncesine dek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AK Parti grubuna "İlk hedefiniz başkanlıktır, ileri" diyordu.

Sonra o çağrı adeta yavaşça sessize alındı.

Ardından AK Parti grubundan haber sızdırılmaya başladı basına, Anayasa değişikliği yaz tatili sonrasına kaldı türünden…

Malum Ahmet Davutoğlu’nun istifaya mecbur bırakılmasının nedenlerinden biri sayılıyordu Anayasa değişikliğini “demlenmeye” bırakma niyeti.

Bu defa öyle söylenmiyordu.

MHP’deki kongre çekişmesi bitsin, belki 330’u bulacak destek o cenahtan gelir de denmiyordu doğal olarak; AK Parti yönetimindeki o beklenti, Ankara’da herkesin bildiği bir sır.

Meclis çalışmaları, bekleyen kanunlar derken, Cumhurbaşkanından yeni direktif geldi.

İlk hedef değişmişti: Erdoğan AK Parti grubundan bir an önce Meclis İç Tüzüğünü değiştirmelerini istiyordu artık.

Neden mi?

Erdoğan’a göre devletin yürütme kanadını halka hizmetine fren koymamak, yavaşlatmamak lazım, hükümet programını hızla uygularken Meclis, ya da yargı ayak bağı olmalı.

Nitekim Başbakan Binali Yıldırım da dün AK Parti grubuna hitabında vekilleri muhalefetin engelleme ve yavaşlatma çabasına karşın enerji yasasını geçirdikleri için tebrik etti.

Muhalefete göreyse, Erdoğan ve AK Parti’nin amacı, yasa ve anayasa değişiklikleri görüşülürken muhalefete düşen söz hakkını, süresini, soru ve gensoru önergelerini engellemek, özetle muhalefetin sesini kısmak. Ve böylelikle Meclis’in denetleme yetkisini, dengeleyici rolünü yürütme lehine kısıtlamak.

Muhalefete kulak verecek olursanız, hükümetin Yargıtay ve Danıştay kanunlarında yapmak istediği değişiklikler de aynı şekilde yargının denetim rolünü azaltıp, yürütmenin, yani cumhurbaşkanı ve hükümetin mahkemeler üzerindeki etkisini artırmayı amaçlıyor. Bu yüzden Yargıtay ve Danıştay’ı (bir kez daha) değiştirme girişimini “Anayasaya aykırı” buluyorlar.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise bunu reddediyor, “Yasa yapıcı”, yani Meclis karar verir diyor. Meclis’in bu tür kararları bir an önce verebilmesi için de İç Tüzük değişikliğinin önemi ortaya çıkıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye bir daha asla eski Suriye olmayacak: hesaplar ona göre yapılmalı 19 Ağustos 2019 | 4.353 Okunma Akar’ın Suriye sınırı teftişi ABD’yi bir an önce PKK’ya karşı ortak harekata zorluyor ama, ciddi pürüzler var 17 Ağustos 2019 | 4.690 Okunma Muhafazakâr camiada “Ecevit iyi ama çevresi kötü” sendromunun Erdoğan’da tekrarı 16 Ağustos 2019 | 6.685 Okunma Güvenli Bölge, YPG, PKK derken ABD askeri Türk topraklarında… Yanıtı olan ve olmayan sorular. 14 Ağustos 2019 | 9.294 Okunma 15 Temmuz’un kara delikleri 15 Temmuz 2018 | 5.570 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar