Başkanlık projesinde aksama mı var?

Bir-iki hafta öncesine dek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AK Parti grubuna "İlk hedefiniz başkanlıktır, ileri" diyordu. Sonra o çağrı adeta yavaşça sessize alındı. Ardından AK Parti grubundan haber...

Bir-iki hafta öncesine dek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AK Parti grubuna "İlk hedefiniz başkanlıktır, ileri" diyordu.

Sonra o çağrı adeta yavaşça sessize alındı.

Ardından AK Parti grubundan haber sızdırılmaya başladı basına, Anayasa değişikliği yaz tatili sonrasına kaldı türünden…

Malum Ahmet Davutoğlu’nun istifaya mecbur bırakılmasının nedenlerinden biri sayılıyordu Anayasa değişikliğini “demlenmeye” bırakma niyeti.

Bu defa öyle söylenmiyordu.

MHP’deki kongre çekişmesi bitsin, belki 330’u bulacak destek o cenahtan gelir de denmiyordu doğal olarak; AK Parti yönetimindeki o beklenti, Ankara’da herkesin bildiği bir sır.

Meclis çalışmaları, bekleyen kanunlar derken, Cumhurbaşkanından yeni direktif geldi.

İlk hedef değişmişti: Erdoğan AK Parti grubundan bir an önce Meclis İç Tüzüğünü değiştirmelerini istiyordu artık.

Neden mi?

Erdoğan’a göre devletin yürütme kanadını halka hizmetine fren koymamak, yavaşlatmamak lazım, hükümet programını hızla uygularken Meclis, ya da yargı ayak bağı olmalı.

Nitekim Başbakan Binali Yıldırım da dün AK Parti grubuna hitabında vekilleri muhalefetin engelleme ve yavaşlatma çabasına karşın enerji yasasını geçirdikleri için tebrik etti.

Muhalefete göreyse, Erdoğan ve AK Parti’nin amacı, yasa ve anayasa değişiklikleri görüşülürken muhalefete düşen söz hakkını, süresini, soru ve gensoru önergelerini engellemek, özetle muhalefetin sesini kısmak. Ve böylelikle Meclis’in denetleme yetkisini, dengeleyici rolünü yürütme lehine kısıtlamak.

Muhalefete kulak verecek olursanız, hükümetin Yargıtay ve Danıştay kanunlarında yapmak istediği değişiklikler de aynı şekilde yargının denetim rolünü azaltıp, yürütmenin, yani cumhurbaşkanı ve hükümetin mahkemeler üzerindeki etkisini artırmayı amaçlıyor. Bu yüzden Yargıtay ve Danıştay’ı (bir kez daha) değiştirme girişimini “Anayasaya aykırı” buluyorlar.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise bunu reddediyor, “Yasa yapıcı”, yani Meclis karar verir diyor. Meclis’in bu tür kararları bir an önce verebilmesi için de İç Tüzük değişikliğinin önemi ortaya çıkıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Meclis açılırken Ankara’dan siyasi ve ekonomik görünüm 01 Haziran 2020 | 4.354 Okunma Erdoğan’a iki soru: biri virüs üzerine, diğeri malum 29 Mayıs 2020 | 5.663 Okunma Menderes ve Bayar: bir 27 Mayıs hikayesi 27 Mayıs 2020 | 3.791 Okunma Davutoğlu ve Babacan: eleştiri yetmiyor, özeleştiri şart 27 Mayıs 2020 | 6.319 Okunma İzmir’deki tehlikeli kışkırtma: arkasında kimler var? 23 Mayıs 2020 | 5.420 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar