AK Parti fırsatı kaçırmak üzere

CHP dün Anayasa Mahkemesine 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrasında ilk başvurusunu yaptı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 22 Eylül değil, daha önceki görüşmelerinde Başbakan Binali...

CHP dün Anayasa Mahkemesine 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrasında ilk başvurusunu yaptı.


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 22 Eylül değil, daha önceki görüşmelerinde Başbakan Binali Yıldırım’a “Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmalarında yaşanabilecek mağduriyetlere” ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerdeki hatalara dair görüşlerini yazılı olarak sunmuştu.

Yıldırım, bu görüşlerin dikkate alınacağını söylemişti.

Bunlar arasında ne vardı? Mesela askeri hastanelerin kaldırılmasının getireceği sorunlar vardı. Uluslararası uygulamalar açısından da soruna, yine 15 Temmuz sonrası hükümetin kararları içinde çözüm bulunabilir, örneğin Milli Güvenlik Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi olarak yeniden yapılandırılabilirdi.

Mesela KHK’lar Olağanüstü Hal sonrasında da geçerli olacak şekilde kanuni düzenlemeler yerine geçmemeli, darbe girişimi sonrasında normalleşme ve terörle mücadele amaçlarıyla kullanılmalıydı.

Bunu gidermenin bir yolu var mıydı?

Evet vardı.

Mesela Başbakan Yıldırım yeni bir KHK ile öncekilerdeki bazı maddeleri (mutlaka CHP’nin her istediğini olmasa dahi uzlaşılabilecek olanları) değiştirebilir bunun onayını ABD seyahatini yapıyor olsa da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan alabilirdi.

Olmadı. Dün başvuru için son gündü. CHP kendisini bağlamıştı. Bunu varoluş nedeni gibi gören CHP’li yöneticiler vardı. Başvuru yapıldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump’ın Erdoğan’a mektubu utanç verici bir skandal 17 Ekim 2019 | 11.340 Okunma Erdoğan IŞİD konusunda da söylediğini yaptığını göstermeli 14 Ekim 2019 | 6.074 Okunma Suriye harekâtındaki ilk günün tahlili 10 Ekim 2019 | 6.400 Okunma Suriye harekatına ABD destek vermiyor ama “karışmayacağım” diyor 07 Ekim 2019 | 6.886 Okunma Ankara’da küçük siyasi yer sarsıntılarına hazır olun 05 Ekim 2019 | 14.803 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar