ABD'ye en kritik mesaj

Bütün iş nereden baktığınıza bağlı…Gaziantep’te 54 kişinin öldürüldüğü ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından IŞİD’in yaptığı açıklanan...


Bütün iş nereden baktığınıza bağlı…
Gaziantep’te 54 kişinin öldürüldüğü ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından IŞİD’in yaptığı açıklanan bombalı saldırıdan söz ediyorum.

Öldürülenlerden 29’u çocuk ve daha da trajik olanı, canlı bomba olarak kullanılan da bir çocuk; Erdoğan “12-14 yaşlarında” diye tahminleri aktardı. Bu geçen yıl BM destekli bir raporda, IŞİD’in daha çok da zekâ engelli çocukları canlı bomba yapma stratejisine uygun. Bombanın türü ve irtibatları, 10 Ekim 2015’te Ankara’da 103 kişinin öldürüldüğü katliamla bağlarını ortaya koyuyor.

Mesela şöyle de bakabilirsiniz: ABD Başkan yardımcısı Joe Biden’ın 24 Ağustos’ta Türkiye’ye geleceğinin 12 Ağustos’ta açıklanmasından 10 gün sonra yapıldı saldırı. Ya da aynı 12 Ağustos günü PYD/PKK ağırlıkta, ABD desteğinde Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) Münbiç’i IŞİD elinden almalarından…

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin o koridoru açık bırakmasıyla IŞİD’çilerin kuzeye, Türkiye sınırına doğru kaçtılar ve Karkamış’ın tam karşısındaki Cerablus’a üslendiler. Cerablus, Türkiye sınırında IŞİD’in elinde kalan son önemli yerleşim birimi.

Belki de bu yüzden Gaziantep bombası ardından bazı yorumcular IŞİD’in korkunç eylemi hem Türkiye’ni üzerlerine gelmekten caydırmayı, hem de (hedef alınan ailenin Kürt kökenli olmasına bakarak) PKK/PYD’den Münbiç intikamı almayı amaçladığını öne sürdü.

Bu yorumları doğru varsayarsak, ilki tam ters tepti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün IŞİD’in Türkiye sınırından temizlenmesi için her türlü desteğin verileceğini söyledi.

Bu açıklama tam da basında “Cerablus’a operasyon” haberlerinin yayıldığı bir sırada yapıldı. Buna göre sayıları binleri bulan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanı Cerablus’u IŞİD’in elinden almak hedefiyle Suriye’ye geçecek, Türkiye de topçu ve hava birlikleriyle onlara destek olacaktı. Özellikle hava desteği için hem ABD, hem de Rusya’ya bilgi verilmişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AB’nin Türk imparatorluğu uyarısının anlamı 16 Eylül 2020 | 917 Okunma Erdoğan’ın en büyük şansı Macron 14 Eylül 2020 | 1.798 Okunma İşler Ankara’nın kontrolünden çıkmak üzere 11 Eylül 2020 | 9.901 Okunma Gündem saptırma oyununda idam cezası tuzağı 07 Eylül 2020 | 4.498 Okunma Gerici şımarıklık yüz verdikçe astarını istiyor 02 Eylül 2020 | 6.392 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar