ABD ve NATO ile yaklaşan büyük fırtına

ABD’de 20 Ocak’ta iş başına gelecek Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye bakışının Trump’tan da sert olacağının işaretleri 1-2 Aralık NATO Dışişleri Bakanları toplantısında alındı.

ABD’de 20 Ocak’ta iş başına gelecek Joe Biden yönetiminin Türkiye’ye bakışının Trump’tan da sert olacağının işaretleri 1-2 Aralık NATO Dışişleri Bakanları toplantısında alındı. Ve öyle anlaşılıyor ki ABD ile ilişkilerde yaklaşan büyük fırtınanın etkileri ABD ile sınırlı kalmayacak, NATO ve Avrupa Birliği ile ilişkileri de etkisi altına alacak.

NATO toplantısı uluslararası medyanın gündemine ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Türkiye’ye sert suçlamalar yöneltmesi ve Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu’nun da onu aynı sertlikte suçlamalarla yanıtlamasıyla çıktı. Pompeo, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de müttefikleriyle gerginliği tırmandıran taraf olmakla ve Rus S-400 füzeleri satın alarak “Kremlin’e armağan vermekle” suçladı.

Çavuşoğlu’da Pompeo’yu Avrupalı muhataplarına telefon açarak Türkiye’ye karşı kışkırtmak, açıkça Yunanistan’ın yanında yer almak ve PKK’ye destek vermekle.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
En önemli sorun enflasyon, çözüm bulmak Erdoğan’ın işi 11 Ocak 2021 | 1.739 Okunma ABD’de isyan: seçimle gelen seçimle gitmek istemeyince 07 Ocak 2021 | 1.491 Okunma Erdoğan-Bahçeli: gözler yalan söylemez. Sorunlar kapıda 06 Ocak 2021 | 1.527 Okunma Erdoğan emaneti ehline bakın nasıl veriyor? 05 Ocak 2021 | 2.424 Okunma Dünya siyasetinde yeni bir kavram: topyekûn salgın 04 Ocak 2021 | 1.087 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar