29 Ekim yasağı, Fransa boykotu ve dolara hücum

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan koronavirüs salgını henüz geçmemişken Türkiye’nin her yerinden 350 bin kişiyi Ayasofya’da namaz için İstanbul’da toplayıp memleketlerine geri göndermişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan koronavirüs salgını henüz geçmemişken Türkiye’nin her yerinden 350 bin kişiyi Ayasofya’da namaz için İstanbul’da toplayıp memleketlerine geri göndermişti. Aynı Erdoğan 26 Ekim’de koronavirüs salgını yeniden yayılırken 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının cumhur tarafından kutlanmasını “kamu düzeni” gerekçesiyle yasakladı. Cumhurbaşkanının Cumhuriyet Bayramı kutlamasını tekeline aldığı gün Türk lirası Amerikan doları karşısında tarihinin en kötü değerine düştü; 1 dolar 8 liranın üzerine 1 avro 9,5 liranın üzerine çıktı. Yine aynı gün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Müslümanlara yönelik sözlerine kızan Erdoğan Fransız mallarına boykot çağrısı yaptı. Oysa Suudi Kralı Selman’ın Türk mallarına boykot ilanına pek ses çıkarmamıştı; Kralın babası öldüğünde üç gün yas ilan etmişti Erdoğan hükümeti.

Sahi Türkiye’de otomotiv sanayiinin önemli aktörlerinden Renault fabrikası için de geçerli mi bu? Acaba THY artık Airbus uçağı almayacak mı? En büyük rakibi Boeing yaşadı o zaman. Malum özel yapım Cumhurbaşkanlığı uçağı da Fransa’daki Airbus fabrikasından çıkma. Erdoğan 29 Ekim konuşmasında makam uçağını iade edeceğini açıklar mı dersiniz?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kritik NATO toplantısı öncesinde Oruç Reis limana döndü 30 Kasım 2020 | 1.529 Okunma Kırk yıldır bitmeyen ASALA iddiası ve ASALA gerçeği 28 Kasım 2020 | 1.674 Okunma Ankara’da iki cephede iki senaryo belirginleşiyor 27 Kasım 2020 | 7.296 Okunma Gerçeklere teslim olunmaya korona salgınıyla başlandı 26 Kasım 2020 | 2.093 Okunma Bahçeli: Kılıçdaroğlu hedefinde ama görmediği bir şey var 25 Kasım 2020 | 2.963 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar