Macera dolu Amerika!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yıllık Bahar Toplantıları için IMF’nin merkezi Washington’a gitti. Gerçek niyeti Türkiye için para bulabilmekti. Esas ilginci, seçimden bir hafta önce “Dolar 5.90 olur”...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yıllık Bahar Toplantıları için IMF’nin merkezi Washington’a gitti. Gerçek niyeti Türkiye için para bulabilmekti.
Esas ilginci, seçimden bir hafta önce “Dolar 5.90 olur” raporu yazdığı için hakkında manipülasyon yapmaktan soruşturma başlatılmış JP Morgan bankasının toplantısına katıldı. Konuşma yaptı. Belli ki soruşturma “Dostlar alışverişte görsün” maksatlıydı!

★★★

Hürriyet Gazetesi’nin attığı başlığa göre, “Yatırımcıların başını döndüren ekonomi diplomasisi” gerçekleştirilmiş. Artık nasıl başlarını döndürdüysek, hâlâ Türk Lirası satıp, dolar alıyorlar. Herhalde yanlış anladılar!
Sözde bir yatırımcı, “Ağustos ayından sonra Türkiye’nin bu zorlu virajı dönebileceğini düşünmüyorduk” demiş. Belli ki dönme dolaba binmiş. Virajı ve başı ayrı ayrı dönmüş. Yanlış görmüş!

★★★

Kim demiş? Bir yatırımcı! Haber dediğin budur! Birileri virajı döndüyse biz nereye çarptık? Niye yere yapıştık? O yatırımcı nerede yaşıyor? Buyursun, tanzim satışında soğan kuyruğuna girsin, ondan sonra “Virajı döndünüz” desin!
Toplantıya katılan diğer ekonomistler Twitter’da açık açık dalga geçiyor. Özellikle de toplantılara 44 kişilik heyetle gidilmesine hayret ediliyor. Diğer ülke heyetlerinin katılımcı sayısı 5-6 kişiyi geçmiyor!
Reuters, Bloomberg, Financial Times gibi dünyanın önde gelen haber kaynakları “En kötü performans” olarak duyurdu Türkiye’nin katılımını…
Kime inanalım şimdi? Hürriyet’in bir yatırımcısına mı? Yoksa yabancı yayıncıların imzalı yazılarına mı? Nitekim Berat Albayrak Amerika görüşmelerini “Bugüne kadarkilerin en başarılısı” olarak nitelendirdi. Sahi başarı kıstası neydi? Türkiye’ye para getirecekler mi?

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Friedrich 22 Ekim 2019 | 94 Okunma Devlet ihalesini nasıl kaparsın? 21 Ekim 2019 | 999 Okunma Pamuk eller cebe! 19 Ekim 2019 | 578 Okunma Dokunmayın siz kendimizi batırırız biz! 18 Ekim 2019 | 1.013 Okunma Kazansan da sahada kaybedersin masada! 16 Ekim 2019 | 701 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar