Haritada aramızın iyi olduğu ülke bulsana!

Ekonomi politikaları yalnızca ekonomik gelişmeleri yorumlayarak oluşturulmaz. Ekonomi, öncelikle ülkenin siyaseti ve uluslararası gelişmeler ile beraber yoğrulur. Perşembenin gelişi misali… Ekonomiyi sadece rakamlarla yönetmeye...

Ekonomi politikaları yalnızca ekonomik gelişmeleri yorumlayarak oluşturulmaz. Ekonomi, öncelikle ülkenin siyaseti ve uluslararası gelişmeler ile beraber yoğrulur. Perşembenin gelişi misali… Ekonomiyi sadece rakamlarla yönetmeye çalışırsan elde edeceğin sonuç seni her zaman buraya getirir. Nitekim açıklanan rakamlar da sipariş üzerinedir. Neresinden tutsan elinde kalır.

★★★

Dünyada itibarı en kötü beş ülkeyi say deseler, ilk akla gelen isimlerden biri olduğumuza şüphe yok. Yalnızlaştırılıyor, izole ediliyoruz. Sebep? Kötü yönetim! Yan etkisi? Fakirleştirir!

Nitekim Merkez Bankası Başkanı’nın sokaktaki asayiş durumu sandığı ülkenin risk primi (CDS) oranları ekonomiler için bir göstergedir.

Türkiye’nin Arjantin, Tunus ve Ekvador’un ardından dünya sıralamasında dördüncü sıraya gerileyerek, Nijerya’nın gerisine düşmesi, durumumuzun açık özetidir.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doları neden artırıyorlar? 26 Ekim 2021 | 1.886 Okunma Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan olmamalı! 18 Ekim 2021 | 1.252 Okunma İş var beğenmiyorlar! 16 Ekim 2021 | 605 Okunma Beterin de beteri var! 15 Ekim 2021 | 730 Okunma Dolar dokuz doğurdu! 13 Ekim 2021 | 920 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar