Haritada aramızın iyi olduğu ülke bulsana!

Ekonomi politikaları yalnızca ekonomik gelişmeleri yorumlayarak oluşturulmaz. Ekonomi, öncelikle ülkenin siyaseti ve uluslararası gelişmeler ile beraber yoğrulur. Perşembenin gelişi misali… Ekonomiyi sadece rakamlarla yönetmeye...

Ekonomi politikaları yalnızca ekonomik gelişmeleri yorumlayarak oluşturulmaz. Ekonomi, öncelikle ülkenin siyaseti ve uluslararası gelişmeler ile beraber yoğrulur. Perşembenin gelişi misali… Ekonomiyi sadece rakamlarla yönetmeye çalışırsan elde edeceğin sonuç seni her zaman buraya getirir. Nitekim açıklanan rakamlar da sipariş üzerinedir. Neresinden tutsan elinde kalır.

★★★

Dünyada itibarı en kötü beş ülkeyi say deseler, ilk akla gelen isimlerden biri olduğumuza şüphe yok. Yalnızlaştırılıyor, izole ediliyoruz. Sebep? Kötü yönetim! Yan etkisi? Fakirleştirir!

Nitekim Merkez Bankası Başkanı’nın sokaktaki asayiş durumu sandığı ülkenin risk primi (CDS) oranları ekonomiler için bir göstergedir.

Türkiye’nin Arjantin, Tunus ve Ekvador’un ardından dünya sıralamasında dördüncü sıraya gerileyerek, Nijerya’nın gerisine düşmesi, durumumuzun açık özetidir.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Döviz rezervleri epistemolojik göçtü! 07 Ekim 2022 | 282 Okunma Veresiye doğalgaz! 05 Ekim 2022 | 506 Okunma Kim bu gözlerindeki yalancı? 04 Ekim 2022 | 474 Okunma 100 milyon dolarlık ikram! 28 Eylül 2022 | 712 Okunma İstanbul Merkez para kaçırıyor herkes 27 Eylül 2022 | 611 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar