Finansal hastalık da Çin’den yayılacak dünyaya

Küresel finans piyasalarını dibinden sarsacak, orada da durmayacak, ekonomilere bulaşacak gelişme, beklenildiği gibi Çin’de alevlendi… Nitekim uzun zamandır konuşulsa da iş artık ciddiye bindi.Ekonomide Dornbusch Yasası...

Küresel finans piyasalarını dibinden sarsacak, orada da durmayacak, ekonomilere bulaşacak gelişme, beklenildiği gibi Çin’de alevlendi… Nitekim uzun zamandır konuşulsa da iş artık ciddiye bindi.

Ekonomide Dornbusch Yasası vardır. Kriz riskinin gerçekleşmesi beklenenden daha uzun sürer. Hayal edebileceğinizden çok daha hızlı gerçekleşir.

Peki, Çin’den bize ne? O iş öyle olmuyor işte! 2008 yılında Amerika’da batan yatırım bankası Lehman Brothers’dan da bize neydi? Teğet geçecek denilen 2009 yılı kabus gibi geçti.

★★★

Çin’in en büyük gayrimenkul şirketi olan Evergrande, dünyanın en yüksek borca sahip inşaat firması olarak battı. Şirket yetkilileri çıkıp batmadıklarını açıkladı.

Bıraksınlar bu ayakları… Zira ödenebilecek gibi bir meblağ değil borcu… Bilinen 305 milyar dolar borçtan bahsediyoruz. Faizini hiç saymıyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan olmamalı! 18 Ekim 2021 | 1.247 Okunma İş var beğenmiyorlar! 16 Ekim 2021 | 602 Okunma Beterin de beteri var! 15 Ekim 2021 | 730 Okunma Dolar dokuz doğurdu! 13 Ekim 2021 | 920 Okunma Ülkede üçün biri çalışıyor! 12 Ekim 2021 | 708 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar