Faiz düşürmekle olsaydı!

Merkez Bankası politika faizlerini 325 baz puan indirdi. Sebebi neydi? Politika faizi Merkez Bankası’nın bankalar ile arasında kullanılan faiz… Vatandaşı ilgilendiren bir faiz değil! Geçen yıl Temmuz ayında Merkez...

Merkez Bankası politika faizlerini 325 baz puan indirdi. Sebebi neydi? Politika faizi Merkez Bankası’nın bankalar ile arasında kullanılan faiz… Vatandaşı ilgilendiren bir faiz değil!
Geçen yıl Temmuz ayında Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 17.75 seviyesindeyken, ülkede geçerli faiz 20.50’deydi… Zira sonrasında iş koptu!

★★★

İleriye yönelik indirimlerde daha temkinli olacağına yönelik açıklamaları piyasa sevdi. Zira bu indirim beklentiler dâhilindeydi.
Şahsi merakım; karar günler öncesinde saray tarafından tebliğ edildiği halde Merkez Bankası karar alıcılarının toplantı süresince ne yaptıkları? Muhtemelen cep telefonları ile oynandı!

★★★

Peki, beklentiler dahilinde olsa da faizler neden bu kadar yüksek oranlı düşürüldü? Kredi faizleri düşsün, borçlanma maliyeti azalsın, alışveriş canlansın, büyüme hızlansın! Ekonomik durgunluk nedeniyle şirketlerin durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bunun sona ermesi için piyasaların açılması gerekiyor. Maalesef, hükümet sorunu sadece faizlerden ibaret sanıyor!

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sürü, sürü bi’ sürü işsiz! 18 Eylül 2019 | 657 Okunma Bombanın pimi çekildi! 17 Eylül 2019 | 1.783 Okunma İtibarımızı 4 yeni Mercedes kurtardı! 16 Eylül 2019 | 1.183 Okunma Elektrik beni neden çarpıyorsun? 14 Eylül 2019 | 543 Okunma Faiz düşürmekle olsaydı! 13 Eylül 2019 | 1.346 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar