Doları artırmak için mi faiz indirildi?

Merkez Bankası’nın kendisine güvenen insanları yüzüstü bırakmama özelliği, Merkez Bankası’na güvenen kimse kalmaması nedeniyle pek bir işe yaramadı.Faizleri 100 baz puan yani yüzde 1 indirdi. Ne fark etti?...

Merkez Bankası’nın kendisine güvenen insanları yüzüstü bırakmama özelliği, Merkez Bankası’na güvenen kimse kalmaması nedeniyle pek bir işe yaramadı.

Faizleri 100 baz puan yani yüzde 1 indirdi. Ne fark etti? Bankalar şimdi daha fazla mı kredi verecek? Yoksa piyasaları iyice belirsizliğe mi itti?

Niyet belli değil mi? Defalarca “faiz sebep indirmek gerek” demedi mi? Gelecek ay harekete geçmeyecek mi? Dolar rekora gitmeyecek mi?

★★★

Dünyada ekonomisi gelişmiş, gelişen, gelmiş, geçmiş hiç bir ülke faiz kararı verirken “çekirdek enflasyonu” hedeflemedi. Biz önce uydurduk sonra uyguladık.

Sizce hangisi daha kötü? Başkan’ın kendi söylediklerine inanması mı? Yoksa kendi söylediklerine inanmasa bile arkasında olması mı?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Parayı görünce çevreci oldu ülke 28 Eylül 2021 | 594 Okunma PPK kararını Kavcıoğlu tek başına mı aldı? 27 Eylül 2021 | 569 Okunma Doları artırmak için mi faiz indirildi? 24 Eylül 2021 | 1.136 Okunma Finansal hastalık da Çin’den yayılacak dünyaya 22 Eylül 2021 | 556 Okunma Yalanlarla yasaklarla 21 Eylül 2021 | 513 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar