Daha önce de gördük bu filmi!

Türkiye’nin ekonomi yönetimi, sıkı para ve yüksek faiz politikalarıyla başarı iddiasında bulunsa da, son veriler bu iddiaların gerçeklerle örtüşmediğini gözler önüne seriyor.

Mayıs ayı itibarıyla, şirketlerin kapanma oranları ve karşılıksız çek miktarlarındaki astronomik artışlar, ekonomik bir fırtınanın habercisi gibi duruyor.

Haberci deyince sanki kehanette bulunuyormuşum tadı veriyor ama ekonomi ile hobi olarak ilgilenen biri bile rahat görür daha fenasının geleceğini...

★★★

Biraz sayılara boğayım sizi...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, mayıs ayında kapanan şirket sayısının bir önceki yıla göre yüzde 50 arttığını belirtiyor.

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, karşılıksız çek tutarındaki yüzde 261’lik ve protestolu senet tutarındaki yüzde 181’lik artış, ekonomik dengesizliklerin boyutunu gözler önüne seriyor.

Dikkatinizi çekeyim, daha mayıs ayı kendisi... Esas temmuz ayında gelen ve gelecek vergilerin yanında fiyat artışlarıyla birlikte göreceğiz beterini...

★★★

Şimdi de bilimle harmanlayalım bu güzide resmi...

Mishkin’in “Finansal İstikrar ve Ekonomik Performans” çalışmasına göre, finansal piyasalarda güvenin azalması, kredi akışını ve dolayısıyla ekonomik aktiviteyi negatif yönde etkiler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidarda kalmak için ne feda edersin? 24 Temmuz 2024 | 1.405 Okunma Büyük balık Şimşek’i yedi! 23 Temmuz 2024 | 2.754 Okunma Emekliler Yılı zammı! 17 Temmuz 2024 | 1.392 Okunma Herkes kendini kurtarır, olan sana olur! 16 Temmuz 2024 | 1.599 Okunma Kısmetimiz kapalı! 15 Temmuz 2024 | 1.319 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar