Bulmuşsun böyle enerjiyi...

Türkiye’de doğalgaz var mı? Yok! İthal… Türkiye’de petrol var mı? Yok! İthal… Türkiye’de ne var? Jeotermal… Yani yer altından çıkan sıcak su… Peki, kimi yolacak küresel şirketler...

Türkiye’de doğalgaz var mı? Yok! İthal… Türkiye’de petrol var mı? Yok! İthal… Türkiye’de ne var? Jeotermal… Yani yer altından çıkan sıcak su… Peki, kimi yolacak küresel şirketler Türkiye kullanırsa bu suyu?

Türkiye enerji ithalatına her yıl ortalama 42 milyar dolar ödüyor. Artık nasıl pazarlık yapıyorsak, doğalgaz bize Avrupa’nın 2 katı fiyatla satılıyor.

★★★

Acilen petrol ve doğalgaz tüketimimizi azaltmamız gerekiyor. Bütçe artık kaldırmıyor. Kuzey Kore füze deniyor, Trump dengesizi İran’ı tehdit ediyor, fiyatlar fırlıyor. Petrol fiyatlarında yaşanan her 10 dolarlık yükseliş Türkiye’nin enerji faturasını yaklaşık 4 milyar dolar artırıyor.

Haliyle petrol fiyatı doğalgazı etkiliyor. Al başına bela… Artık kim iteklemişse bize, elektriği doğalgazdan üretin diye? Sayıları 300’e kadar çıktı. Bilin bakalım kim ödüyor faturayı?

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Paraya mı güvenmiyorlar sana mı? 12 Kasım 2019 | 523 Okunma Çayda ince belli hesap! 11 Kasım 2019 | 805 Okunma TRT kapatılsın vergiler boşa akmasın! 09 Kasım 2019 | 365 Okunma Beton aşkları bir türlü bitmedi! 08 Kasım 2019 | 521 Okunma Dünya lideri iyi eğlendi! 06 Kasım 2019 | 944 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar