ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Arap Emiri ekonomiyi kurtarabilecek mi?

Katar, Ekselansları Başkan Erdoğan’a 15 milyar dolar göndereceğini söyledi .

Murat Muratoğlu
Murat Muratoğlu Sözcü Gazetesi
17 Ağustos 2018 | 6.9 K

Katar, Ekselansları Başkan Erdoğan’a 15 milyar dolar göndereceğini söyledi. İlaç gibi geldi. Müthiş para! Tebrik ediyorum. Peki, bu diplomasi mi? Hayır! Katar’daki bir başka Erdoğan sevgisi…
Yıl 2015… Katar Emiri yaklaşık 1.5 milyon dolar rekor fiyatla satın aldığı taya “Erdoğan” adını koydu. Pistlerde koşturdu. Şimdi de bu parayla Türkiye piyasalarında at koşturacak. Katar Türkiye’ye değil, Erdoğan’a yatırım yapacak. Kelepir fiyatına istediği şirketin koltuğuna oturacak.

* * *

Yalnız bazı şüphelerim de yok değil! Geçen yılın sonbaharında Türkiye sıkışmıştı. “Katar düğmeye bastı” diye yandaş medyada başlıklar atıldı. Az buz değil, 2018’de 20 milyar dolar yatırım yapacaktı. Bizzat Katar Emiri açıkladı. Yapılmadı! Arada kaynadı…
Ya 2016 yılı… Farklı mıydı? 6 aylık süreçte Suudi Arabistan ve Katar, Türkiye’ye 250 milyar dolarlık akış sağlayacaktı. Herhalde o da bir yerde tıkandı!
Hele 2014 yılına ne demeli? Katar sermayeli enerji şirketi Afşin Elbistan Termik Santrali Projesi’ne 14 milyar dolarlık yatırım sözü vermişti. Bir daha ortada görünmedi. Telefonu bile açmadı. Hep meşgule attı.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER