ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Seçim ertesi Türkiye ekonomisi

Türkiye ekonomisi hakkında size yalan söylediler! Kaderden bahsetmediler… Önümüzdeki yıllara ya daha fakir ama daha demokrat bir ülke olarak adım atacağız .

Murat Muratoğlu
Murat Muratoğlu Sözcü Gazetesi
25 Haziran 2018 | 1.3 K

Türkiye ekonomisi hakkında size yalan söylediler! Kaderden bahsetmediler… Önümüzdeki yıllara ya daha fakir ama daha demokrat bir ülke olarak adım atacağız. Ya da hem fakir hem sefil… Ortak payda “fakir”!
Peki, iyi ihtimal yok mu? Onu bana sormayın, mucizelere pek inanmam! “Seçimler bitsin hele bakarsın ekonomi gider iyiye” diye düşünen Polyannalar olabilir. Polyanna’yı dağa kaldırmışlar, dağ havası iyi geldi demiş. O hesap…
Bu yolun gittiği tek bir yer var ve oranın adı da Stagflasyon! Yani; işsizlik rakamları yükselmeye devam ederken, ekonomik büyüme durur. Enflasyon seriye bağlar sürekli artar.

* * *

Asıl mesele ne? Hani bir ara bankalar yolda kredi kartı dağıtıyordu. Kartı alan dibine kadar harcıyordu. İşte dünyada da son 10 yıldır durum tam da buydu! Bizim borçlar nasıl bu kadar hızlı arttı? Adeta gökten para aktı. Sadece bize değil, herkese…
Şimdi bol ve ucuz paranın sonuna gelindi. Hovardalık devri sona erdi! Bizim de dâhil olduğumuz gelişen piyasalar grubunun hikâyesi bitti. Para artık ejderhanın ağzında… Aslan, kedi yavrusu gibi kalır yanında.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER