İttifaklar seçimi

31 Mart seçimi bitti.. Birinci madde şu; Bu seçim bir ittifaklar seçimiydi.. Bunu en iyi bilen de, iktidar partileriydi.. Dikkat buyrun, söylemleri hep 'cumhur ittifakı' üzerineydi.. Dolayısıyla doğru olan, bu seçimi ittifaklar...

31 Mart seçimi bitti.. Birinci madde şu; Bu seçim bir ittifaklar seçimiydi.. Bunu en iyi bilen de, iktidar partileriydi.. Dikkat buyrun, söylemleri hep 'cumhur ittifakı' üzerineydi.. Dolayısıyla doğru olan, bu seçimi ittifaklar üzerinden değerlendirmek.. Bu açıdan baktığınızda, devasa bir ekonomik güç, yerelde 25, ülkede 17 yıllık güçlü bir iktidar, sınırsız medya imkanları ve devlet gücüyle kampanya yürüten cumhur ittifakının karşısında millet ittifakı..

Sonuç;

1-15'inci seçimin sonunda, diğerlerinden farklı olarak balkona yalnızca eşiyle çıkarak, fatura keseceğinin sinyalini veren bir Tayyip Erdoğan.. Ekonomik tablo yüzünden, seçmenin kendisinden kaçacağını göremeyip, o seçmeni, ortağının ördüğü 'Beka" ağına iten bir Tayyip Erdoğan..

2- Ekonomik çalkantının göbeğinde, millete 'umut ve güven' vermek üzerine bina edilmesi gereken kampanyayı, 'Beka' buluşuyla sahne alan ve bunu ortağına da kabul ettiren, bu yanıyla da ortağına kaybettirip kendi kazanan bir Devlet Bahçeli.. Elbette bu kazanç görece.. Zira 2 büyükşehir elinden gitti.. Ama il sayısına bakınca "Kazandım" deme hakkı var..

3-Seçimden başarıyla çıkan bir millet ittifakı.. İttifak hamlesini nezaketli bir üslupla yürüten, kırılma anlarında devreye girerek, "Ülkemiz ve yarınımız" diyerek toparlanmasına katkı veren bir Kemal Kılıçdaroğlu.. Ortağının aslında 'Nasıl bir fedakarlıkta bulunduğunu' gören ve bunun kıymetini bilen bir Kemal Kılıçdaroğlu.. Diğer seçimlerin aksine, belki biraz da ortağını takiple, ekonomik alanda ısrarcı olan ve bu yanıyla da farklı bir kampanya yürüten Kemal Kılıçdaroğlu..

4- Bu ittifakı ilmek ilmek örerek, Türk siyasetinde, çeyrek asırdır değişmeyen Ankara ve İstanbul patronajını değiştiren Meral Akşener.. İlmek ilmek örülen ittifakın yanı sıra, en can alıcı alanda, mutfak ekonomisinde ve ekonomik hak ve hukuk talep eden bir çizgide ısrar ederek, 17 yıldır yenilmeyen bir iktidarın gardını düşüren bir Meral Akşener.. Bu satırları karalarken ekranlarda Binali Yıldırım konuşuyor ve diyor ki; "Geçersiz oyların tekrar incelenmesini istedik.. Süreç devam ediyor.." Bunu niye ekledim.. Sonuç itibarıyla, Ak Parti'yi 17 yılın sonunda 'Geçersiz oylardan' ve 'İtirazlardan' medet umar hale getiren bir Meral Akşener..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Üzgünüm Leyla! 09 Ağustos 2020 | 2.756 Okunma Bu sistem yürümüyor! 26 Temmuz 2020 | 391 Okunma Bu kafa iflah olmaz! 19 Temmuz 2020 | 652 Okunma Sorsan insan bunlar (!) 16 Temmuz 2020 | 515 Okunma Hâlâ konuşuyor andavallar ! 15 Temmuz 2020 | 1.010 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar