WhatsApp dayatmasına soruşturma

WhatsApp’ın ‘8 Şubat’a kadar ya kabul et, ya da sil’ dayatmasına Rekabet Kurulu’ndan karşı hamle geldi. Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlatan Kurul, verilerin paylaşılması zorunluluğunun...

WhatsApp’ın ‘8 Şubat’a kadar ya kabul et, ya da sil’ dayatmasına Rekabet Kurulu’ndan karşı hamle geldi. Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlatan Kurul, verilerin paylaşılması zorunluluğunun durdurulması çağrısı yaptı.

WhatsApp, ‘gizlilik ilkeleri’nde çok tartışılacak bir değişikliğe gitmiş ve 2 milyarı aşkın kullanıcısının bilgisini, Facebook’un diğer şirketlerinin reklam ve pazarlama alanına açmıştı. Türkiye’deki kullanıcılara ‘8 Şubat’a kadar ya kabul et, ya da sil’ dayatmasında bulunmuştu. Bunun üzerine WhatsApp’ı silen kullanıcılar, Telegram, Signal, Bip gibi uygulamalara yönelmişti.

Dün Rekabet Kurulu da devreye girerek Facebook ve WhatsApp hakkında resmen soruşturma başlattı. Bu kapsamda Facebook ve WhatsApp’ın piyasadaki hakim durumunu kötüye kullanıp kullanmadığı incelenecek. Kurul, soruşturma sürecinde kullanıcıların bu durumdan olumsuz etkilenmemesi açısından WhatsApp’ın veri paylaşımı ile ilgili güncellemesini durdurmasını istedi. Bu arada Kişisel Verileri Koruma Kurulu da (KVKK) WhatsApp’ın ‘zorunlu güncelleme’ kararının bugünkü toplantıda ele alınacağını duyurdu.

Hızla kan kaybeden WhatsApp, tepkiler de çığ gibi büyüyünce dün bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamada dikkat çeken noktalar şunlar:

Güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Karantinada stresi alan uygulamalar 16 Ocak 2021 | 42 Okunma VİCDANsız vurgun! 14 Ocak 2021 | 126 Okunma WhatsApp dayatmasına soruşturma 12 Ocak 2021 | 111 Okunma 'Ya kabul et ya da sil' tavrına tepki büyüyor! WhatsApp'tan kaçış hızlandı 11 Ocak 2021 | 1.039 Okunma 2.000 liranın altındaki en iyi 10 telefon 09 Ocak 2021 | 989 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar