Oturduğunuz yerden uzayı keşfedin

Yerli imkanlarla son beş yılda en iyi uçan arabayı ve uyduları geliştiren, yeni nesil insansız hava araçları ile parmak ısırtan ve dünyanın en büyük teknoloji organizasyonu olan TEKNOFEST’e ev sahipliği...

Yerli imkanlarla son beş yılda en iyi uçan arabayı ve uyduları geliştiren, yeni nesil insansız hava araçları ile parmak ısırtan ve dünyanın en büyük teknoloji organizasyonu olan TEKNOFEST’e ev sahipliği yaparak akılalmaz girişimlerin önünü açan Türkiye, artık uzaya çıkmak için hazırlıklara başladı. İlk hedef Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te aya gitmek.

GÖNÜLLÜ MÜSÜNÜZ?

Son 10 günde sosyal medyada en çok uzay ve ay konuları tartışıldı. Bunun en büyük nedeni ise oraya gönüllü bir vatandaşın gönderilebileceğinin açıklanması oldu. Her ne kadar bu şanşlı kişi arasında olmasak da, oturduğumuz yerden uzayın tüm derinliklerini gözlemleyeceğimiz mobil uygulamalar geliştirildi. Bu hafta sıcağı sıcağına dijital dünya bu alanda neler yapmış hep birlikte görelim.

NASA SELFIES

Bu uygulama, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) büyüleyici uzay görüntülerinin önünde sanal uzay kıyafetleriyle selfie çekmenizi sağlıyor. Tıpkı uzaydaymışsınız gibi en gerçekçi 3 boyutlu süslemeler yapılıyor. Bunu yaparken arka plandaki görüntülerle ilgili de size bilgi veriyor ve evreni keşfetmenize yardımcı oluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Oturduğunuz yerden uzayı keşfedin 20 Şubat 2021 | 63 Okunma Bedava dert dinlenir 13 Şubat 2021 | 32 Okunma Romantik teknoloji 06 Şubat 2021 | 38 Okunma Öğrenciye ücretsiz etkinlik rehberi 30 Ocak 2021 | 625 Okunma Bozuk bilgisayara sihirli dokunuş 23 Ocak 2021 | 134 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar