Mobil deprem uygulamaları

İstanbul’da yaşanan 5.8 şiddetindeki deprem, vatandaşı bu gerçekle bir kez daha yüzleştirirken beklenen Büyük Marmara Depremi için endişeleri iyice artırdı. Hele ki bu süreçte aşırı...

İstanbul’da yaşanan 5.8 şiddetindeki deprem, vatandaşı bu gerçekle bir kez daha yüzleştirirken beklenen Büyük Marmara Depremi için endişeleri iyice artırdı. Hele ki bu süreçte aşırı yüklenme sonucu cep telefonu hatlarının kilitlenmesi panik boyutunu daha da yükseltti.

Ancak internet altyapılarının güçlü oluşu sayesinde vatandaşın tüm sesli, yazılı ve görüntülü iletişimini whatsapp, bip, Messenger, Instagram, Twitter gibi platformlardan rahatlıkla yapabilmesi, dijital dünyanın önemini bir kez daha fazlasıyla kanıtladı.

HER YERDE YAPAY ZEKA…

Teknoloji devleri uzun yıllardır depremlere yönelik çözümler geliştiriyor. Şimdi yapay zekanın getirdiği nimetle de önceden tahmin çalışmaları da hız kazandı. Örneğin Harward Üniversitesi depremi önceden tespit edebilecek bir yapay zeka geliştirdi.

Deniz ve toprak gibi titreşimlerin geleceği yerlere yerleştirilen sensörler, yapay zekanın becerisiyle daha net tanımlamalar yapabiliyor. Yani sismik olarak gelen titreşimleri yapay zeka ayırt edebiliyor.

Bu noktada yerli yazılımcılarımız da takdire şayan işler yapıyor. Amaç, her an hayatı daha güvenli hale getirmek. Bu hafta sıcağı sıcağına depremle ilgili geliştirilen ve her biri birbirinden kritik öneme sahip mobil uygulamaları derledik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ucuza telefon alma rehberi 19 Kasım 2019 | 202 Okunma Öğrenciye ek gelir 16 Kasım 2019 | 46 Okunma Hazine emin ellerde 15 Kasım 2019 | 50 Okunma Yapay zekayla sulamada yüzde 30 tasarruf 11 Kasım 2019 | 118 Okunma Kahve keyfinin şifresi 09 Kasım 2019 | 45 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar