Mobil deprem uygulamaları

İstanbul’da yaşanan 5.8 şiddetindeki deprem, vatandaşı bu gerçekle bir kez daha yüzleştirirken beklenen Büyük Marmara Depremi için endişeleri iyice artırdı. Hele ki bu süreçte aşırı...

İstanbul’da yaşanan 5.8 şiddetindeki deprem, vatandaşı bu gerçekle bir kez daha yüzleştirirken beklenen Büyük Marmara Depremi için endişeleri iyice artırdı. Hele ki bu süreçte aşırı yüklenme sonucu cep telefonu hatlarının kilitlenmesi panik boyutunu daha da yükseltti.

Ancak internet altyapılarının güçlü oluşu sayesinde vatandaşın tüm sesli, yazılı ve görüntülü iletişimini whatsapp, bip, Messenger, Instagram, Twitter gibi platformlardan rahatlıkla yapabilmesi, dijital dünyanın önemini bir kez daha fazlasıyla kanıtladı.

HER YERDE YAPAY ZEKA…

Teknoloji devleri uzun yıllardır depremlere yönelik çözümler geliştiriyor. Şimdi yapay zekanın getirdiği nimetle de önceden tahmin çalışmaları da hız kazandı. Örneğin Harward Üniversitesi depremi önceden tespit edebilecek bir yapay zeka geliştirdi.

Deniz ve toprak gibi titreşimlerin geleceği yerlere yerleştirilen sensörler, yapay zekanın becerisiyle daha net tanımlamalar yapabiliyor. Yani sismik olarak gelen titreşimleri yapay zeka ayırt edebiliyor.

Bu noktada yerli yazılımcılarımız da takdire şayan işler yapıyor. Amaç, her an hayatı daha güvenli hale getirmek. Bu hafta sıcağı sıcağına depremle ilgili geliştirilen ve her biri birbirinden kritik öneme sahip mobil uygulamaları derledik.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dijital dönüşüme Türkiye damgası 30 Kasım 2020 | 105 Okunma Hayatı paylaşmada engel kalmadı 28 Kasım 2020 | 37 Okunma Bu fırsat yılda bir gelir 26 Kasım 2020 | 61 Okunma İşin ustalarından fenomen taktikler 21 Kasım 2020 | 63 Okunma En havalı makineler 15 Kasım 2020 | 43 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar