Epilepsi nöbetini uyaran cihazlar

Yılda 2.4 milyon kişi ‘sara’ olarak da bilinen ‘epilepsi’ hastalığına yakalanıyor. Şu an dünyada 64 milyon kişi bu hastalıkla mücadele ediyor. Türkiye’de ise bu rakam 750 bin civarında....

Yılda 2.4 milyon kişi ‘sara’ olarak da bilinen ‘epilepsi’ hastalığına yakalanıyor. Şu an dünyada 64 milyon kişi bu hastalıkla mücadele ediyor. Türkiye’de ise bu rakam 750 bin civarında. Hastalığın en zor tarafı ise ani nöbetlerin yaşanması... Birkaç saniye süren baygınlık nöbetleri yolda giderken de oluşabileceği için hayati risk taşıyor. Ancak erken tanı ve düzenli takipler sayesinde hastalık yıllarca kontrol altında tutulabiliyor.

Hızla gelişiyor

Bu haftaki yazımızda dijital dönüşümün epilepsiye nasıl dokunduğunu ve bununla ilgili geliştirilen akıllı cihazları ele aldık. Bu arada girişimci Türk öğrencilerin de bu alanda takdire şayan projelerinin olduğunu belirtelim. 5G ile birlikte Nesnelerin interneti kavramı daha da yaygınlaştıkça bu tür cihazların hızla artması bekleniyor.

Embrace smartwatch

Bu cihaz, kullanıcının epileptik nöbet geçirdiğini tespit etmek için ter seviyelerindeki ince değişiklikleri izliyor. Cihaz tetiklendiğinde, ön yüzü kırmızı renk oluyor ve hasta yakınlarına otomatik bir mesaj ve telefon çağrısı gönderiyor. Saatteki ivmeölçerler ve jiroskop, hastanın düşme gibi ani hareketler yapıp yapmadığını da algılıyor. Embrace, nöbetlerin yanı sıra uyku ve aktivite seviyelerini de takip ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bunlar 'CEP'lerde olsun 27 Ocak 2020 | 62 Okunma Çiftçi robotlar 25 Ocak 2020 | 2.244 Okunma Güvenlik sizsiniz 23 Ocak 2020 | 170 Okunma Her derde deva koltuklar 18 Ocak 2020 | 60 Okunma Türkler Avrupa'da fabrika avına çıktı 17 Ocak 2020 | 305 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar