Engelleri kaldıran icatlar yolda

YÜRÜYEMEYENLERBu tür bir engeli olanlar, hafif ama dayanıklı malzemeden yapılmış harici iskeletlerle (exoskeleton) normal insanlar gibi yürüyebilecek. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Dünya...

YÜRÜYEMEYENLER

Bu tür bir engeli olanlar, hafif ama dayanıklı malzemeden yapılmış harici iskeletlerle (exoskeleton) normal insanlar gibi yürüyebilecek. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Dünya Kupası’nda bunun örneğini görmüştük. ‘Yeniden Yürüme Projesi’ kapsamında prototipi geliştirilen harici iskelet, bir futbolsever felçli gence giydirildi. Genç, beyninden gelen sinyallerle hareket ederek sahanın ortasına kadar kendi başına gelip ilk müsabakayı başlattı.

FELÇLİLER

BU NASIL OLACAK?

Kişi, telefonundaki ilgili uygulamaya sesli komut vererek kendi sürücüsüz aracını çağıracak. Bu araç kapıya yanaştığında engelli kişiyi tanıyarak kapıyı açacak, asansörlü rampasını indirecek, yolcunun güvenli bir şekilde yerine yerleşmesini sağladıktan sonra istenilen yere götürecek. Otomobile kadar giderken ve seyahat sırasında akıllı otonom tekerlekli sandalye kullanılacak.

Otonom tekerlekli sandalye ile sürücüsüz otomobil insan yardımı olmadan kendi aralarında araçtan araca haberleşme yapabilecek. Alışveriş yapılmışsa satın alınan ürünler, tekerlekli sandalyenin robot kolları ile masaya, tezgaha hatta buzdolabına sesli komutlarla yerleştirilecek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Evli çiftlerin 'Cep'le imtihanı 15 Ocak 2022 | 167 Okunma Metaverse'te sanat nasıl yapılacak? 08 Ocak 2022 | 63 Okunma Metaverse gözlükleri 01 Ocak 2022 | 146 Okunma İşte 2022'nin teknolojileri 25 Aralık 2021 | 98 Okunma Evinizi ucuza akıllandırın 18 Aralık 2021 | 134 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar