Bağımlılığa karşı 'Anne' taktikleri

Yeşilay’a göre pandemi sürecinde teknoloji bağımlılığı ikiye katlandı. Yani cep telefonu, tablet, bilgisayar ve oyun konsolu kullanımının kontrolü iyice elden kaçtı. Uykusuzluk, sağlıksız...

Yeşilay’a göre pandemi sürecinde teknoloji bağımlılığı ikiye katlandı. Yani cep telefonu, tablet, bilgisayar ve oyun konsolu kullanımının kontrolü iyice elden kaçtı. Uykusuzluk, sağlıksız beslenme, göz kuruluğu, bel ağrısı ve zaman kavramının yitirilmesi gibi pek çok sorunu beraberinde getiren bağımlılığın yaşı ise 5’e kadar düştü.

Bunda en büyük etken özellikle çalışan anne ve babanın da bağımlılık girdabının içine düşmesi. Peki böyle bir derdi olmayanlar bu işi nasıl başarıyor? İşte bu sorunun cevabını çalışmalarına rağmen çocuklarını frenlemeyi başarmış annelere sorduk.

HÜLYA KESKİN ORUÇOĞLU

İçerik geliştirme yöneticisiyim. Ekin Kuzey 4.5 yaşında ve anaokuluna gidiyor. Telefon ve tablet kullanımını yasaklamak yerine ona başka seçenekler sunuyoruz. İlgi alanlarını keşfetmesine destek oluyoruz. Resim yapmayı, minyatür fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmeyi ve onları incelemeyi çok seviyor. Onunla ayrıca sergilere, kamplara gidiyoruz, müzeleri geziyoruz, ritim atölyelerine, jimlastik oyun gruplarına katılıyoruz. Parkta geçirdiği zamanları daha uzun tutmaya çalışıyoruz, birlikte masal uyduruyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hayat kurtaran aksesuarlar 23 Ekim 2021 | 41 Okunma Çocuk koltuğu deyip geçmeyin 16 Ekim 2021 | 56 Okunma Bağımlılığa karşı 'Anne' taktikleri 09 Ekim 2021 | 70 Okunma Yapay zekanın 'Engeli' yok 02 Ekim 2021 | 43 Okunma Gözüm üstünde çocuğum 29 Eylül 2021 | 59 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar