ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Hayat kurtaran sütyenler

Üzerlerine yerleştirilen sensörler sayesinde hücre sıcaklık değişimlerini, tümör oluşumlarını, kalp atışlarını, anlık olarak göğüslerin boyut ve ağırlığını ölçen sutyenler geliştirildi .

Murat Gülderen
Murat Gülderen Posta Gazetesi
12 Ekim 2018 | 3.2 K

Üzerlerine yerleştirilen sensörler sayesinde hücre sıcaklık değişimlerini, tümör oluşumlarını, kalp atışlarını, anlık olarak göğüslerin boyut ve ağırlığını ölçen sutyenler geliştirildi. Bu sütyenler herhangi bir sorun tespit ettiğinde kullanıcısını uyararak olası meme kanserinde erken teşhis sağlayabiliyor.

Bundan tam 60 yıl önce icat edilen sensör yani algılama teknolojisi, üzerine binildiğinde yürüyen merdivenler, yaklaşınca açılan kapılar, yanan lambalar, elinizi uzatınca akan musluklar gibi hayatı kolaylaştırıcı pek çok yeniliği beraberinde getirmişti. Mantık çok basitti; verici ışın yayıyor, bu ışın birine temas ettiğinde alıcıya gidiyor ve sistem otomatik çalışmaya başlıyordu. Şimdi ise dijital dönüşüm sayesinde sensörler artık hem akıllandı hem de neredeyse gözle görülmeyecek kadar küçüldü. Algılama kapasiteleri yapay zeka desteğiyle de neredeyse sonsuzlaştı. Yani sensöre tanımlanamayacak fiziksel nesne kalmadı. Telefonlar, TV’ler, saatler, bileklikler, klimalar, kombiler, otomobiller, fabrika makineleri, lastikler bu akıllı sensörler sayesinde birbirine bağlanarak iletişim kurmaya başladı.

ODAK NOKTASI SAĞLIK

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER