Türkiye, ABD, Suriye'nin kuzeyi

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yetkilileri arasında yapılan son görüşmelerin ardından ‘Kuzey Suriye’ konusunda gelinen nokta, iki taraftan yapılan resmi açıklamalarla kamuoyuyla paylaşıldı. Elbette...

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yetkilileri arasında yapılan son görüşmelerin ardından ‘Kuzey Suriye’ konusunda gelinen nokta, iki taraftan yapılan resmi açıklamalarla kamuoyuyla paylaşıldı. Elbette, paylaşılması uygun görüldüğü kadarı ve şekliyle… İki ülke arasında bazı konularda varılan sınırlı mutabakat, süreci tüm taraflar açısından bir müddet daha sürdürülebilir kılıyor. Ancak… Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon kararlılığı henüz ortadan kalkmış değil.

ABD ile uzlaşılan başlıklarda planlanan adımlar zamanında atılmaz ve asgari beklentileri karşılanmazsa; Türkiye, bölgeye kış koşulları hakim olmadan müdahale etme seçeneğini masada tutuyor. Ancak… Yapılan resmi açıklamalarda, kurulacağı duyurulan ‘Müşterek Harekât Merkezi’nin amacı, ‘oluşturulması planlanan Güvenli Bölge’nin birlikte koordine ve yönetimi’ olarak belirtiliyor. Bu da ABD’nin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının müstakil bir adım atmasının önüne geçmeyi hedeflediği anlamına geliyor.

Ankara-Washington hattında sağlanan ‘sınırlı mutabakat’, Türkiye açısından ‘şimdilik’ kaydıyla olumlu olsa da büyük resmin tamamlanması için netleşmesi gereken daha çok boyut var.

Her ne kadar açıkça ifade edilmese de Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla İmralı’dan PKK/YPG’ye yolladığı mesajların örgütte bulacağı karşılık gibi... Türkiye’nin tepkisine rağmen ABD’nin örgütü kullanmaktan vazgeçmemesi gibi… Ve tabii, Suriye rejimiyle Rusya’nın gelinen noktaya vereceği tepki gibi.

KURBAN SİZ OLMAYIN

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
17 Ağustos 1999 17 Ağustos 2019 | 2.478 Okunma Müttefiklerle dans (!) 13 Ağustos 2019 | 2.744 Okunma Türkiye, ABD, Suriye'nin kuzeyi 10 Ağustos 2019 | 2.361 Okunma Yunus Emre Uyar davasının seyri 06 Ağustos 2019 | 5 Okunma Dava Yunus Emre öldükten sonra m bitecek? 03 Ağustos 2019 | 2.424 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar