Sözde müttefik söylemi

ABD’de göreve başlayan Joe Biden yönetiminde Dışişleri Bakanı olacak Antony Blinken, Senato’da soruları yanıtlarken Türkiye için “Sözde stratejik müttefikimiz” ifadesini kullandı ve yeni...

ABD’de göreve başlayan Joe Biden yönetiminde Dışişleri Bakanı olacak Antony Blinken, Senato’da soruları yanıtlarken Türkiye için “Sözde stratejik müttefikimiz” ifadesini kullandı ve yeni yaptırımlar için süreci izleyeceklerini söyledi. Blinken’ın daha koltuğa oturmadan yaptığı bu açıklamaları emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu’na sordum. Türkiye’nin Washington eski Büyükelçisi Loğoğlu söze, “Bunlar gereksiz ve yanlış ifadeler. Böyle düşünüyor olsa bile bir dışişleri bakanının üslubuna yakışmaz” diye başladı ve şöyle devam etti:

- Sözleri yakışıksız ancak ben şaşırtıcı bulmadım çünkü ABD’de yeni yönetim de, müstakbel Dışişleri Bakanı da, S-400’ler konusunu iki ülke ilişkilerinin şifresi olarak görüyor. O mesele halledilmeden ilişkilerde mesafe kaydetmenin mümkün olmayacağı söyleniyor.

- Bu durumda da, ilişkileri düzeltmek -tamamen değil ama- daha çok Ankara’nın sorumluluğu. Madem Biden yönetiminin hangi konularda ne düşündüğünü gayet iyi biliyoruz, öngörülebilir bir başkan ve ekip; Türkiye’nin hesaplarını gerçekçi bir biçimde, buna göre yapması lâzım.

- Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmesini istiyorlar. Haklıydı, doğruydu demiyorum ama ABD konuyu bu şekilde görüyor ve mevzuyu böyle kurguluyor. Türkiye kararından geri adım atmadığı sürece gerilim sürecek. Taze gerilim olarak değil ama yeni yaptırımlar gündeme gelecek. Kongre’de de bu konuda fikir ayrılığı yok.

- Ben Türkiye’nin ulusal çıkarlarının ve ulusal güvenliğinin S-400’lerden daha büyük, daha geniş bir kavram olduğunu düşünüyorum. Konunun da bu bağlamda, bu anlayışla ele alınmasının yerinde olacağı kanaatindeyim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TBMM ile AYM arasında neler oluyor? 05 Şubat 2021 | 140 Okunma Ege'de seri depremler 02 Şubat 2021 | 1.236 Okunma Milyonların aklındaki tek soru 29 Ocak 2021 | 68 Okunma Diplomat inisiyatifi 26 Ocak 2021 | 61 Okunma Sözde müttefik söylemi 22 Ocak 2021 | 154 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar