Pençe-Kartal: PKK'nın Sincar planına darbe

Gündemde, “Pençe-Kartal” hava harekâtı var. “Operasyon için, HDP’nin Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya yürüyüş başlatacağı tarih özellikle mi seçildi?” sorusuna, güvenlik kaynaklarından herhangi bir cevap verilmiyor.

Zamanlama tesadüf mü, değil mi; bu konu yoruma açık ama 58 dakika süren ve bu kısa süre içinde 81 hedefin imha edildiği operasyonla ilgili önemli bilgiler var.

Pençe-Kartal Operasyonu’nun en dikkat çekici iki noktasıyla başlayayım:

Kartal’, yaklaşık bir senedir süren ‘Pençe Operasyonları’ zincirinin yeni halkası. 28 Mayıs 2019’da başlayan ve Irak’ın kuzeyindeki PKK varlığını hedef alan harekata ‘Pençe’ adı verilmişti. Ardından ‘Pençe-2’ ve ‘Pençe-3’ ile bugüne gelindi.

Askeri kaynakların verdiği bilgilere göre, katılım azalmış, örgütten kaçışlar artmış olsa da PKK yeni adımlar atıyor. Türkiye’nin de yakın takip ettiği bu adımlardan en önemlisi Kandil’i Sincar’a taşıma planı. Yıllardır ana üssü olan Kandil’de artık sıkışan örgüt, oradaki merkezini Sincar’a taşımak için yoğun bir faaliyete girişti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
MHP Arınç'ın azlini istedi mi? 27 Kasım 2020 | 2.455 Okunma Doğu Akdeniz'de gergin gece 24 Kasım 2020 | 347 Okunma Yargıda reform gündemi 20 Kasım 2020 | 505 Okunma Yargı reformunda yeni paket hazırlığı 17 Kasım 2020 | 312 Okunma Kadir Şeker için İstinaf'a beraat başvurusu 13 Kasım 2020 | 183 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar