Müsilajı unuttuk bile

İki buçuk ay kadar önce, Mayıs sonu Haziran başında, neredeyse tek gündem maddemiz Marmara Denizi’ni teslim alan ‘müsilaj’ tehdidiydi. Bir hafta on gün sadece bu konuyu konuştuk, tartıştık. Konunun...

İki buçuk ay kadar önce, Mayıs sonu Haziran başında, neredeyse tek gündem maddemiz Marmara Denizi’ni teslim alan ‘müsilaj’ tehdidiydi. Bir hafta on gün sadece bu konuyu konuştuk, tartıştık. Konunun taraflarının katılımıyla bir şura düzenlendi. Alınacak tedbirler kararlaştırılıp açıklandı, Marmara’yı kurtarmak için yol haritasının belirlendiği söylendi ve sonra, hemen her konuda olduğu gibi, ‘müsilaj’ da gündemden düştü. Şu son dönemdeyse COVID-19 pandemisinde yeniden artan vaka sayıları, orman yangınları, sel felaketleri, sığınmacılar konusunda ortaya çıkan kritik ve tehlikeli gelişmelerle birlikte, Marmara Denizi ve müsilaj tehlikesi tamamen unutulup gitti.

PEKİ TEHLİKE GEÇTİ Mİ?

Sorunun yanıtı “Hayır.” “Marmara Denizi’nde müsilaj sürüyor. Yüzeyde görmeyince unutuyoruz ama Marmara’daki oksijen azlığı ve 10-30 metrede yoğun müsilaj devam ediyor.” Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu dün öğleden sonra yaptığımız görüşmede böyle dedi. Bu ay sonunda tekrar denize açılacaklarını ve durumu yerinde gözlemleyeceklerini söyleyen Prof. Salihoğlu şunları söyledi:

- Marmara Denizi’ndeki kirliliğin önüne geçmek için alınan tedbirlerin uygulama aşaması, denetimi vb konuları bizim takip etmemiz mümkün değil. Bunlar, ilgili kurumların ve bakanlığın görev alanında.

- Alınan bütün önlemler tamamen uygulansa, kurallara harfiyen uyulsa bile, denizdeki durumun çok hızlı değişmesi beklenmez. İyileşme için en az birkaç yıl, gerçekçi olarak da 5-6 yıl geçmesi gerekir.

- Son yapılan düzenlemeler ve temizleme faaliyetiyle birlikte bazı iyileştirmeler olduğunu biliyoruz ama etkili ve kalıcı düzelme için daha fazlasının yapılması lâzım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Esas olan okulların açık kalması 19 Ekim 2021 | 47 Okunma Merkez Bankası'na neler oluyor? 15 Ekim 2021 | 628 Okunma CHP'nin HDP'ye bakışı 12 Ekim 2021 | 161 Okunma Bu konu kapanmamış mıydı? 08 Ekim 2021 | 1.180 Okunma Özdemir: ''Biz de rahatsısız'' 05 Ekim 2021 | 62 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar