Liste başı 9'uncu madde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nda 11 ilke yer aldı. Hepsi çok önemli başlıklar. Şöyle bir baktım, bu 11 ilkeden en çok...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nda 11 ilke yer aldı. Hepsi çok önemli başlıklar. Şöyle bir baktım, bu 11 ilkeden en çok konuşulan, üzerinde en çok yorum yapılan 9’uncu madde oldu. O madde şöyle: “Hiç kimse, başkalarının kişilik haklarına saygı göstermek suretiyle yaptığı eleştirileri veya düşünce açıklamaları nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz.” Maddenin nirengi noktası “Başkalarının kişilik haklarına saygı göstermek suretiyle” ifadesi.

Yani kriter, kişilik haklarına saygı. Bu sınırı aşan sözler ‘eleştiri’ olmaktan çıkıp hakarete giriyor. Hakaret de suç. Asıl mesele de tam bu noktada ortaya çıkıyor işte. Bir söz; A kişisi söyleyince ‘eleştiri’, B kişisi söylediğinde ‘hakaret’ olarak kabul edildiğinde işler karışıyor, tatsızlaşıyor.

Mesele yargının, ‘eleştiri’ ve ‘hakaret’ değerlendirmeleri. Savcılıkların bu konudaki tercihlerinde çifte standart olursa, mahkemelerin kararları arasında tutarsızlık bulunursa, o zaman tartışma bitmiyor. Madde 9 da tam bu yüzden listenin başında zaten.

DÜNYA KADINLARI İSTANBUL’DA

Dünya Kadınlar Günü, bu sene kuru, sıradan bir etkinlikle geçiştirilmeyecek. 8 Mart’tan önceki üç gün boyunca kapsamlı bir festival var bu yıl. WOW-Dünya Kadınlar Festivali İstanbul bugün başlıyor. Türkçesi ‘Dünya Kadınları’ olan WOW (Women of the World) Vakfı ortaklığında, Sabancı Vakfı ve British Council işbirliği ile 5-6-7 Mart tarihlerindeki festival bu sene -mecburen- çevrim içi düzenleniyor.

WOW - Dünya Kadınlar Festivali İstanbul paneller, söyleşiler, atölyeler, müzik ve dans performanslarından oluşuyor. Festivalin bu yılki teması “Şehirde Kadın Olmak”. 2010 yılında İngiltere’de başlayan WOW-Dünya Kadınlar Festivali’nin İstanbul ayağında, toplumsal cinsiyetin hayatımıza etkileri, kadınların toplumsal hayata katılmasının önündeki kültürel ve yapısal bariyerler, şehrin görünmeyen yüzü olan ev içi yaşam, şehir hayatına katılım ve şehirde dayanışma konuları tartışılacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mehmet Hoca ne diyor? (2) 06 Nisan 2021 | 245 Okunma Şenol Hoca'nın mesajları 30 Mart 2021 | 97 Okunma Numan Kurtulmuş’tan ilk mesajlar 26 Mart 2021 | 213 Okunma Pandemide acı bir bilinmeyen 19 Mart 2021 | 136 Okunma Mehmet Hoca ne diyor? 16 Mart 2021 | 382 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar