Gündemimiz

Dolar, Euro, altın, faiz, asgari ücret… Konut ve otomobil fiyatlarının geldiği nokta… Keza konut ve işyeri kiraları… Akaryakıt fiyatlarındaki artış… Ayçiçek yağı, un, şeker ve diğer...

Dolar, Euro, altın, faiz, asgari ücret… Konut ve otomobil fiyatlarının geldiği nokta… Keza konut ve işyeri kiraları… Akaryakıt fiyatlarındaki artış… Ayçiçek yağı, un, şeker ve diğer bütün ürünlere gelen zamlar… Tuvalet kağıdı, evcil hayvan mamaları... Ekonomideki durum ve bunun günlük yaşamımıza yansımalarından başka bir şey konuşamaz olduk. Düşünün ki, ülkede COVID-19’dan hâlâ her gün 200’e yakın insan ölüyor, yeni varyant görülmeye başlandı ama bundan bile bahsetmiyoruz artık. Bir yakınım şöyle özetledi durumu: “Mal derdi, can derdinin önüne geçti. ‘Mal canın yongasıdır’ sözü eskide kaldı. Şimdi can malın yongası oldu.”

*

WhatsApp gruplarımız döviz bürolarındaki dijital tabelalara döndü. Sabah gözümüzü açıyoruz (hava zaten karanlık) gelen mesajlarla içimiz de kararıyor. Ticaret yapan dertli, ücretli çalışan karamsar. Emekliler bankaların verdiği maaş promosyonlarının peşinde.

Birçok emekli, maaşını alacağı bankayı değiştiriyor. Bankaların çoğu 2 bin liraya kadar promosyon veriyor emekli maaşını kendisine getirene. İçlerinden birinde üst limit 2 bin 500 lira. O bankanın şubelerinin önünde emekli kuyrukları görüyorum günlerdir Ankara’da. İnsanlar haklı.

*

Bir arkadaşımla beraberdik önceki gün. Bir hesap yapıp koydu önüme. Bakın şimdi... 2017’nin mayıs ayında konut kredisi almış bankadan. O zamanın parası, 300 bin TL. 120 ay (10 yıl) geri ödemeli. Halen devam eden aylık kredi taksiti 4 bin TL’ymiş. Dedi ki: “2017 Mayıs başında dolar 3 lira 54 kuruşmuş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefette yeni dönem 01 Mart 2022 | 263 Okunma Savaş 25 Şubat 2022 | 169 Okunma Hâl'i pürmelalimiz 22 Şubat 2022 | 206 Okunma Buse Şenses 'Gazi' değil mi? 18 Şubat 2022 | 68 Okunma KDV indirimi 15 Şubat 2022 | 72 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar