Doğu Akdeniz'de gergin gece

“Sevk ve idaresi Yunan bir komutan tarafından gerçekleştirilen İrini Harekatı’nda görevli bir Alman fırkateyni, Türkiye’den Libya’ya gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan bir gemiyi Doğu Akdeniz’de...

“Sevk ve idaresi Yunan bir komutan tarafından gerçekleştirilen İrini Harekatı’nda görevli bir Alman fırkateyni, Türkiye’den Libya’ya gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan bir gemiyi Doğu Akdeniz’de durdurarak, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aradı.”

Dün gelen haber bu. Deniz hukukuna göre, arama yapmak üzere gemiye personel çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekiyor. Önceki gece yaşanan olaydaysa, Türkiye’den izin alınmadan, Hamburg Fırkateyni’nin personeli, Roselina-A gemisine helikopterden iniş yaptı.

Yaşanan skandal dün Ankara’da hem Dışişleri hem de Milli Savunma Bakanlığı’nın bir numaralı gündem maddesiydi. İki bakanlıktan da görüştüğüm kaynaklar, geminin saatler boyunca ağır deniz şartlarına maruz bırakıldığını belirtip yaşananın ‘açık denizlerin serbestisi’ ilkesinin de açık ihlali olduğunu söylediler.

Ankara, Doğu Akdeniz’de devam eden İrini Harekatı’nı ‘tartışmalı’ buluyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya’ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından başlatılan operasyon Türkiye açısından, tartışmalı olmanın ötesinde ‘taraflı ve yasa dışı’ olarak niteleniyor.

Türkiye, harekatta yer alan ülkelerin öncelikli amacının AB fonlarından yararlanabilmek olduğu görüşünde.

Yine yeri geldi, bazı noktaları hatırlama ve hatırlatmakta fayda var… Ankara bütün uluslararası platformlarda muhataplarına, ‘Türkiye’nin Libya konusundaki pozisyonu ve gerekçeleri’ni anlatıyor. O dosyada şu bilgi ve görüşler var:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diplomat inisiyatifi 26 Ocak 2021 | 32 Okunma Sözde müttefik söylemi 22 Ocak 2021 | 148 Okunma 2021 AB yılı 19 Ocak 2021 | 71 Okunma İşin uzmanından WhatsApp mevzuu 12 Ocak 2021 | 994 Okunma Bir bilenden ABD analizi 08 Ocak 2021 | 310 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar