Böyle gidersek...

Uzmanların ve yetkililerin tüm uyarılarına rağmen sanki Covid-19 tehdidi ortadan kalkmış gibi davranıyor, pandemi yokmuş gibi yaşıyoruz. Tedbirler 1 Temmuz itibarıyla kaldırılınca, hepimiz “Bu iş bitti”...

Uzmanların ve yetkililerin tüm uyarılarına rağmen sanki Covid-19 tehdidi ortadan kalkmış gibi davranıyor, pandemi yokmuş gibi yaşıyoruz. Tedbirler 1 Temmuz itibarıyla kaldırılınca, hepimiz “Bu iş bitti” havasına girdik. Yaklaşık bir buçuk senelik ‘kapanma’ döneminde hepimiz zorlandık, hepimiz çok sıkıldık; bu doğru. Doğru ama aşılamanın henüz hedeflenen seviyeye ulaşmadığını da, Delta başta olmak üzere yeni varyantların orijinal virüse oranla çok daha bulaşıcı olduğunu da unutuyoruz. Bu aşırı rahatlık dönemi, bayram tatilinde zirve yaptı.

Tatil yörelerine akın ettik. Oteller, plajlar, mesire yerleri, restoranlar, kafeler, barlar; her yer hınca hınç dolu. Büyük oranda açık havada olmanın da verdiği rahatlıkla, maske takan neredeyse kalmadı, mesafe şartı da yok sayılıyor.

HER GÜN 6 MİLYON KİŞİ

Alışveriş Merkezleri de (AVM) ‘Covid merkezleri’ne döndü bayram öncesi. AVM’ler, tam tabiriyle ‘ana-baba’ günüydü. Günlük ziyaretçi sayısında da, ciro miktarında da pandemi öncesi dönemi yakaladı AVM’ler. Şu son dönemde, günde 6 milyon insan girip çıkmış AVM’lere. Çoğunluk maskeli olsa da, mesafe kavramının ortadan kalktığı kapalı ortamlarda günde 6 milyon kişi !

Çoluk-çocuk, genç-yaşlı; 6 milyon insan. Evet ekonomi canlandı, evet ‘normalleşme’ ilk bakışta hepimize iyi geldi ama o milyonlarca insan, AVM’lerde saatler geçirip sonra evlerine gitti. Riskli gruplarla temas etti, ediyor. Aynı; gün ya da gece boyu kalabalık mekânlarda olanlar gibi.

Şimdi, bugün itibariyle bayram trafiği yaşanacak bir de. Bayram ziyaretleri, el öpmeler, sarmaş dolaş olmalar… Aşısını yaptırmış olanlar nispeten rahat. Özellikle iki ya da üç doz aşılı olanlar… Hasta olsalar bile hafif atlatıyorlar. Ama aşı olmamış ya da henüz tek doz olmuş olanlar ciddi risk altında.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir önerim var 23 Temmuz 2021 | 53 Okunma Böyle gidersek... 20 Temmuz 2021 | 24 Okunma Prof. Dr. Akova: Aşı olmayanlar kapalı mekânlara alınmasın 16 Temmuz 2021 | 41 Okunma Beşinci 15 Temmuz 15 Temmuz 2021 | 55 Okunma Nüfusçular... 13 Temmuz 2021 | 67 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar