Biden’ın tercihi ve bundan sonrası

Büyükelçi Ömer Önhon, 35 yıldan fazla görev yaptığı Dışişleri Bakanlığı’ndan geçen hafta emekli oldu. Önhon, Ankara Politikalar Merkezi (APM) için “ABD Açıklamayı Niye...

Büyükelçi Ömer Önhon, 35 yıldan fazla görev yaptığı Dışişleri Bakanlığı’ndan geçen hafta emekli oldu. Önhon, Ankara Politikalar Merkezi (APM) için “ABD Açıklamayı Niye Böyle Yaptı ve Şimdi Ne Olacak?” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Şunları söylüyor tecrübeli diplomat:

“Önce şu tespiti yapalım: ABD ve Fransa gibi ülkeler Ermeni meselesine ve Ermenilerin soykırım iddialarına her zaman kendi iç siyasetleri ve Türkiye’yle ikili ilişkilerde bir manivela nazarından bakmışlardır. Biden’ın 24 Nisan açıklaması da esas itibarıyla bu kapsamda alınmış bir kararın sonucudur. Tarihsel bir olayda, tek taraflı siyasi hüküm verilmiştir.

Her yıl 24 Nisan öncesi, ABD’yle ilişkilerimizde bir hareketlilik olur; diplomatlarımız ve ayrıca ülkenin ilgili diğer kişileri, kuruluşları bir kaza yaşanmaması için çaba gösterirler; müttefiklik ilişkileri ve stratejik ortaklığa dayanan ikili iş birliği temelinde, ABD’deki dostlarımızın da desteğini alan Türk diplomatlarının becerisiyle ‘soykırım’ kelimesinin kullanılmaması sağlanırdı. Bu yıl işler başka türlü gelişti.

ABD’yle ilişkiler epey bir süredir gergin. Suriye’de YPG/SDG’ye verilen destekten FETÖ’yü barındırmaya kadar bir dizi sorunumuz bulunmakta. Son birkaç yıldır S-400 ve buna bağlı meseleler doğdu. Halkbank davası da var. Birkaç gün önce de ABD Türkiye’yi F-35 programından çıkardığını resmi olarak açıkladı.

(...)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ın tercihi ve bundan sonrası 27 Nisan 2021 | 215 Okunma Pandemide nasıl yaşamalıyız? 23 Nisan 2021 | 126 Okunma Türkiye varyantı mı? 20 Nisan 2021 | 243 Okunma 15 Nisan 16 Nisan 2021 | 80 Okunma Ramazan fırsatçıları 13 Nisan 2021 | 98 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar