Biden da değişecek

Başlıktaki görüşün sahibi Egemen Bağış. Ortadoğu basın izleme kuruluşu Middle East Monitor (MEMO), Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ile yaptığı kapsamlı bir...

Başlıktaki görüşün sahibi Egemen Bağış. Ortadoğu basın izleme kuruluşu Middle East Monitor (MEMO), Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ile yaptığı kapsamlı bir mülakat yayınladı.

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine dair detaylı değerlendirmelerin yer aldığı yazının son bölümü dikkatimi çekti. O bölüm, Bağış’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) seçim sonrası yeni döneme ilişkin öngörülerinden oluşuyor.

Eski bakan Bağış, 1985-2002 arasında 17 yılını ABD’de geçirmiş, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu başkanlığı yapmış, ABD’yi ve yönetimi yakından tanıyan bir isim. İşte o Egemen Bağış verdiği mülakatta; seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen yıl yaptığı ve bir süre önce ortaya çıkan, ‘Erdoğan’ı devirmek için Türkiye’deki muhalefeti desteklemek gerektiği’ şeklindeki konuşmasını önemsemediğini söylüyor.

Bağış “Bu sadece seçim kampanyasında yapılmış bir konuşma. Tüm başkan adayları, adaylık süreçlerinde Türkiye’ye saldırdılar ama yemin edip devlet kurumlarından brifing aldıktan sonra tonlarını değiştirdiler. Bunun istisnası yok ve herkes için doğrusu da bu” diyor.

Eski bakan, ABD’deki Türkiye karşıtı oyları Ermeni lobisi, FETÖ’cüler ve yükselen Kürt lobisinin körüklediğini söylüyor. Egemen Bağış sözlerini şöyle tamamlıyor: - Yeni başkan da göreve başladığında Türkiye’nin önemini ve iki ülke ilişkilerinin kırılganlığını anlayacaktır. Bizim çok güzel bir atasözümüz var. Unutmayın… Taç giyen baş akıllanır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşin uzmanından WhatsApp mevzuu 12 Ocak 2021 | 991 Okunma Bir bilenden ABD analizi 08 Ocak 2021 | 286 Okunma Bu ay sonu Erdoğan açıklayacak 05 Ocak 2021 | 645 Okunma 2021'de keşke 01 Ocak 2021 | 56 Okunma Hastaneler, kısıtlamalar, aşı ve sağlık çalışanları 29 Aralık 2020 | 81 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar