Bayrama dikkat

Ramazan Bayramı’na iki gün kaldı. Bu bayramı da pandemi koşullarında yaşamak zorundayız. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli’yi...

Ramazan Bayramı’na iki gün kaldı. Bu bayramı da pandemi koşullarında yaşamak zorundayız. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli’yi aradım dün.

UZAKTAN BAYRAMLAŞALIM

- Hocam, koronavirüs tablosundaki rakamlarda düşme eğilimi gözleniyor. Tablo size ne ifade ediyor?

- Evet bir düşüş var ama düştüğümüz sayı tehlikeyi azaltacak düzeylerde değil. 15 binlerdeyiz. Bayrama kadar, olsa olsa 10 binlere düştüğünü varsayalım; hâlâ çok yüksek bir sayı bu.

- Dediğiniz gibi, önümüz bayram… Bu bayramı nasıl geçirmemizi önerirsiniz? Yapılması ve tabii asıl yapılmaması gerekenler neler?

- Aslında hâlâ geçerli olan kural bayramda da sıkı şekilde, dikkatle uygulanmalı. Özellikle kapalı ortamlarda, tanımadığımız insanlarla daha doğrusu aynı evde yaşamadığımız kişilerle bir arada olmamalıyız. Onun için o klasik bayramlaşma ya da bayram ziyaretlerinden bu sene de maalesef vazgeçmek durumundayız. Komşular, tanıdıklar özellikle kapalı ortamlarda iç içe olmamalıyız. Artık ezberlediğimiz maske-mesafe ve hijyen kurallarına da azami özen göstermeliyiz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eğitim şart 11 Haziran 2021 | 47 Okunma Marmara Denizi'ni kurtarmak 08 Haziran 2021 | 34 Okunma Müsilaj insan sağlığına zararlı mı? 04 Haziran 2021 | 153 Okunma Müsilaj çalıştayı bu cuma 01 Haziran 2021 | 52 Okunma Maskesiz hayat için aşı seferberliği şart 28 Mayıs 2021 | 26 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar