Aşı, İngiltere ve kış

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli ile konuştum dün. - Hocam, ağır hastaların ve ölenlerin çok büyük kısmının...

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Midilli ile konuştum dün.

- Hocam, ağır hastaların ve ölenlerin çok büyük kısmının aşısızlar olduğu açıklanıyor ama bir kesim bu verilerin gerçek olmadığını iddia ediyor. Bu insanlara ne söylemek gerek?

- Aşı karşıtları çok büyük bir grup değil ama onlardan etkilenenler var. Kendi içlerinden ölenler olsa da inatla bilimsel verileri reddediyorlar. Radikal aşı karşıtlarını ikna etmek zor ama bilimsel verileri sunmaya devam etmeliyiz.

- Mesela?

- Size İngiltere’deki son verilerden bir örnek vereyim. Daha bir-iki gün önce açıklandı. İngiltere’de 2 Ocak-2 Temmuz arası, tüm ölümlerin yüzde 19,3’ü COVID-19 ile ilişkili. Aşılanmamış kişilerdeyse bu oran yüzde 37,4. Buna karşın tam aşılı (iki doz aşısını olup üzerinden 21 gün geçmiş) olanlardaki ölüm oranı sadece yüzde 0,8. Yani aşısızlarla tam aşılı olanların COVID’den ölüm oranları arasında tam 46 kat fark var. Bu çok çarpıcı tabloyu İngiltere açıkladı.

KIŞA DİKKAT

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pandemide kış uyarıları 22 Ekim 2021 | 50 Okunma Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Esas olan okulların açık kalması 19 Ekim 2021 | 89 Okunma Merkez Bankası'na neler oluyor? 15 Ekim 2021 | 637 Okunma CHP'nin HDP'ye bakışı 12 Ekim 2021 | 161 Okunma Bu konu kapanmamış mıydı? 08 Ekim 2021 | 1.181 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar