ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Genelkurmay, Savunma Bakanlığı’na bağlanacak

“AB müktesebatına göre Genelkurmay’ın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlama süreci ve gerekliliği var .

Murat Çelik
Murat Çelik Posta Gazetesi
12 Temmuz 2018 | 4.9 K

“AB müktesebatına göre Genelkurmay’ın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlama süreci ve gerekliliği var. Bir çift başlılığın olması doğru bir şey değil. Bunu artık bir yoluna koymamız lazım. Sivil- asker gibi bir yaklaşım kalmamıştır, aşılmıştır. Genelkurmay’ın Savunma Bakanlığı’na bağlanmasının da hiçbir manisi yoktur”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan-KKTC seyahati sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İşte Başkan’ın çok önemli mesajları…
 
DAYANIŞMACI OLACAK: (Kabinede en dikkat çeken isimlerden biri Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar. Genelkurmay Başkanı iken Savunma Bakanı olarak görevlendirilmesinde ne etkili oldu? Genelkurmay Başkanının yetkilerinde bir değişiklik olacak mı?) 2014 yılı sonunda Avrupa Birliği müktesebatına göre Genelkurmay Başkanlığı’nı Milli Savunma Bakanlığı’na bağlama süreci ve gerekliliği vardı. O günden bugüne, biz Avrupa Birliği müktesebatında bir şeylere, tatsızlığa fırsat vermeyelim, diye bu işi pek kurcalamadık. Ama yeni yönetim sistemi içinde bu konuyu arkadaşlarımızla değerlendireceğiz. Bir çift başlılığın olması doğru bir şey değil. Bunu artık bir yoluna koymamız lazım. Bunu kararlılıkla aşacağımızı tahmin ediyorum. Gerek Hulusi Akar Paşa’nın gerek ise Yaşar Güler Paşa’nın ve Ümit Dündar Paşa’nın birbirleri ile olan gönül bağları ve birliktelikleri “şüpheci nazar” ile bakma gibi bir durumu ortadan kaldırmıştır. Sivil- asker gibi bir yaklaşım kalmamıştır, aşılmıştır. Milli Savunma Bakanı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin arasındaki ilişkiler çok daha dayanışmacı olacaktır. İnanıyorum ki karar alma sürecinde de bir sekteye fırsat vermeyecektir.
 
HİÇBİR MANİ YOK: (Genelkurmay Başkanlığı Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanabilir mi?) Bağlanabilir, hiçbir manisi yok. Dikkat ederseniz, Hulusi Akar Paşa’yı bakan olarak açıkladık. Aynı anda da Genelkurmay Başkanı’nı, Kara Kuvvetleri Komutanı’nı ve Genelkurmay İkinci Başkanı’nı atadık. Çünkü Silahlı Kuvvetler boşluk kabul etmez. Aslında devlet yönetiminde hiçbir yer boşluk kabul etmez. Nitekim ben aşağıda bakanlarımızı açıklamaya giderken, vekaleten olmaz dedik ve atamaları hemen yapalım diyerek, işi bitirdik.
 
 
ERDOĞAN ‘A TAKIMI’NI ANLATTI 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na getirdiğimiz arkadaşımız Mehmet Ersoy, turizm sektörü içindeki neredeyse bir numara operatördür. Davet ettik, kırmadı, görevi üstlendi.

Ticaret Bakanlığı’na getirdiğimiz Ruhsar Pekcan sektörün içinde bir iş insanı. DEİK, TOBB ile yoğun çalışmaları olan bir isim. Kendisine inanıyorum, ondan da çok şey bekliyorum, odalarla ithalat-ihracat konularında yoğun çalışmaları olacak.

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’ya “Arkadaş işinin başından geleceksin” dedik. Ben bir DEİK Toplantısı’nda “Burada da babayiğitler çıksın, dışarıdan kuru sıkı atmaya benzemez, gelin elinizi taşın altına koyun” demiştim. Sonra da “Madem sağlık sektöründen şikayetin var, o zaman gel sen de bu işin içine gir, şikayetleri ortadan kaldıralım, özel sektör mantığını devlette daha hakim hale getirelim” dedim. Sağ olsun o da kırmadı.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER