Restorasyon faaliyetleri ve Şeyh Galib'in sandukası

Türkiye'de tarihî eserlerin restorasyonunda en yoğun çabanın AK Parti iktidarında gösterildiğini inkâr etmek güçtür...

Bunun böyle olduğunu görmek için hemen her şehrin sokaklarında ve caddelerinde bir-iki adım atmak kâfidir: Bakanlıkların, vakıfların yahut diğer devlet teşekküllerinin başlattığı bir tamir faaliyeti ile karşılaşırsınız. Alâkasızlık ve parasızlık yüzünden harap düşmüş camiler, hanlar, hamamlar, tekkeler, kışlalar, kaleler, surlar ve diğer yüzlerce tarihî bina elden geçirilmekte; iç ve dış tezyinatları tekrar yapılmakta ve yüzlerce sene öncesinden kalan mimarî mirasın ayağa kaldırılmasına çalışılmaktadır.

Bütün bu faaliyetlerde hiç hata yapılmadı mı? Elbette yapıldı... Restorasyon adına arada bir bazı acemice hatâların edildiğine ve hattâ mimarî cinayetlerin işlendiğine gazete ve TV haberlerinde arada bir tesadüf ediyor, bazen de bizzat görüyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sevr paranoyası 11 Ağustos 2020 | 2.271 Okunma Beyrut'u şimdi cehenneme dönen limanından 1918'de gözyaşları ve "Allah İslâm'ı muzaffer etsin" nidâları ile terketmiştik! 07 Ağustos 2020 | 2.757 Okunma Türkiye lâiktir, lâik kalacak! Kahrolsun eyyâm-ı bâhur! 01 Ağustos 2020 | 49 Okunma Ayasofya'nın girişine asılan "cami" levhasını Kâbe'nin üstad hattatı yazdı 28 Temmuz 2020 | 437 Okunma 1934'te müze hâline getirilen Ayasofya, cami hüviyetine dün yeniden kavuştu… 25 Temmuz 2020 | 792 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar