Restorasyon faaliyetleri ve Şeyh Galib'in sandukası

Türkiye'de tarihî eserlerin restorasyonunda en yoğun çabanın AK Parti iktidarında gösterildiğini inkâr etmek güçtür...

Bunun böyle olduğunu görmek için hemen her şehrin sokaklarında ve caddelerinde bir-iki adım atmak kâfidir: Bakanlıkların, vakıfların yahut diğer devlet teşekküllerinin başlattığı bir tamir faaliyeti ile karşılaşırsınız. Alâkasızlık ve parasızlık yüzünden harap düşmüş camiler, hanlar, hamamlar, tekkeler, kışlalar, kaleler, surlar ve diğer yüzlerce tarihî bina elden geçirilmekte; iç ve dış tezyinatları tekrar yapılmakta ve yüzlerce sene öncesinden kalan mimarî mirasın ayağa kaldırılmasına çalışılmaktadır.

Bütün bu faaliyetlerde hiç hata yapılmadı mı? Elbette yapıldı... Restorasyon adına arada bir bazı acemice hatâların edildiğine ve hattâ mimarî cinayetlerin işlendiğine gazete ve TV haberlerinde arada bir tesadüf ediyor, bazen de bizzat görüyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ARAMCO, Amerikadır! 18 Eylül 2019 | 4.067 Okunma Altın kenef 15 Eylül 2019 | 3.913 Okunma Galatasaray, Fenerbahçe'nin bir asır önceki olgunluğunu gösteremedi! 10 Eylül 2019 | 2.064 Okunma Tanrıça İsis'in peçesi, Madam Blavatsky ve Alev Alatlı 09 Eylül 2019 | 4.021 Okunma İstanbul'un yağmuru bazen tufan gibi olur ve Kanunî bile sellerden canını zor kurtarmıştır! 08 Eylül 2019 | 3.208 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar