Nefret mezarlığı

Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki Yerablur Askerî Mezarlığı'nda iki gün sonra büyük bir âyin yapılacak ve 1988'de Amerika'da ölen bir Ermeni'nin mezarından çıkartılıp Ermenistan'a götürülen kemikleri buraya defnedilecek...

Mezarı nakledilen Ermeni’nin ismi Gurgen Yanıkyan; askerî mezarlığa defnedilmesinin sebebi de  bundan 46 sene önce iki Türk diplomatı katlettiği için Ermenistan’da “kahraman” olması!

Yanıkyan, 27 Ocak 1973’te Los Angeles başkonsolosumuz Mehmet Baydar ile konsolosumuz Bahadır Demir’i Osmanlı dönemine ait çok nadir bir para ile bir asır öce saraylardan birinden çalınmış bir yağlıboya tabloyu Türkiye’ye hediye etme bahanesi ile Santa Barbara’daki Biltmore Oteli’ne davet etmiş, daveti kabul edip gelen diplomatlarımızı orada vurmuş ama tatmin olmamış, bir başka tabanca ile başlarına da birer el ateş etmiş ve polisin gelmesini beklemişti!

Erzurum doğumlu ve cinayeti işlediği sırada 78 yaşında olan katil, mahkemede Türkler’in 1915’te ailesinden kırk küsur kişiyi öldürdüklerini iddia etmiş ve Türk diplomatları intikam maksadıyla katlettiğini söylemişti. Santa Barbara Mahkemesi’nin hâkimi Floyd Dodson jürinin birinci derece cinayetten suçlu bulduğu Yanıkyan’ı 21 Temmuz 1973’te müebbed hapse mahkûm etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Filiz Hanım... 17 Ocak 2021 | 51 Okunma İBB, Mimar Sinan'ın Şemsi Paşa Camii'nin önüne bundan 420 yıl önce yaptığı yola beton döktü! 10 Ocak 2021 | 363 Okunma Bir zamanlar "Türkçe" denen şık, zarif, âhenkli ve şuh bir dil vardı... 07 Ocak 2021 | 1.455 Okunma Sessiz-sadasız kurtarılan Atlas Sineması ve Küçük Sahne işte böyle şaşaaya büründü! 29 Aralık 2020 | 50 Okunma İşte, yeni AKM için Taksim'de sessiz sedasız devam eden muazzam inşaat 28 Aralık 2020 | 762 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar