İşte, Atatürk'ün sahip olduğu çiftliklerin listesi ve bu çiftlikleri Hazine'ye bağışlamasının belgesi

Ankara Dördüncü İdare Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin bir bölümünün önümüzdeki ay açık arttırma ile satışa çıkartılması konusunda yürütmeyi durdurma kararı verdi...

ve karar hem basında hem de sosyal medyada "Mahkeme, Atatürk'ün şartlı bağışına aykırı işlem yapılamaz dedi!" başlığı ile yeraldı.

Karar hakkında yazılanları okurken sözü edilen "şartlı bağış" meselesi dikkatimi çekti; zira bildiğim kadarı ile Atatürk çiftliklilerini 11 Haziran 1937'de Hazine'ye hediye etmişti ama devlet arşivlerinde bulunan bu konudaki evrakta "şartlı bağış" bahsi yoktu. Bu "şartlı bağış" iddiasını, mahkemenin kararını bulup okuduktan sonra anladım:

Mahkeme, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu'nun "Atatürk Orman Çiftliği arazileri üzerinde konut, ticari ve sanayi amaçlı yapı yapılamaz" şeklindeki ek birinci maddesine dayanarak yürütmeyi durdurma kararı vermişti, kararda "şartlı bağış" diye bir ifade geçmiyordu ve haberi her kim yazdı ise "şartlı bağış" ibâresini bir tarafından uydurup habere ilâve etmişti!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ARAMCO, Amerikadır! 18 Eylül 2019 | 4.067 Okunma Altın kenef 15 Eylül 2019 | 3.913 Okunma Galatasaray, Fenerbahçe'nin bir asır önceki olgunluğunu gösteremedi! 10 Eylül 2019 | 2.064 Okunma Tanrıça İsis'in peçesi, Madam Blavatsky ve Alev Alatlı 09 Eylül 2019 | 4.021 Okunma İstanbul'un yağmuru bazen tufan gibi olur ve Kanunî bile sellerden canını zor kurtarmıştır! 08 Eylül 2019 | 3.208 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar