İşte, Atatürk'ün sahip olduğu çiftliklerin listesi ve bu çiftlikleri Hazine'ye bağışlamasının belgesi

Ankara Dördüncü İdare Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin bir bölümünün önümüzdeki ay açık arttırma ile satışa çıkartılması konusunda yürütmeyi durdurma kararı verdi...

ve karar hem basında hem de sosyal medyada "Mahkeme, Atatürk'ün şartlı bağışına aykırı işlem yapılamaz dedi!" başlığı ile yeraldı.

Karar hakkında yazılanları okurken sözü edilen "şartlı bağış" meselesi dikkatimi çekti; zira bildiğim kadarı ile Atatürk çiftliklilerini 11 Haziran 1937'de Hazine'ye hediye etmişti ama devlet arşivlerinde bulunan bu konudaki evrakta "şartlı bağış" bahsi yoktu. Bu "şartlı bağış" iddiasını, mahkemenin kararını bulup okuduktan sonra anladım:

Mahkeme, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu'nun "Atatürk Orman Çiftliği arazileri üzerinde konut, ticari ve sanayi amaçlı yapı yapılamaz" şeklindeki ek birinci maddesine dayanarak yürütmeyi durdurma kararı vermişti, kararda "şartlı bağış" diye bir ifade geçmiyordu ve haberi her kim yazdı ise "şartlı bağış" ibâresini bir tarafından uydurup habere ilâve etmişti!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sevr paranoyası 11 Ağustos 2020 | 2.271 Okunma Beyrut'u şimdi cehenneme dönen limanından 1918'de gözyaşları ve "Allah İslâm'ı muzaffer etsin" nidâları ile terketmiştik! 07 Ağustos 2020 | 2.757 Okunma Türkiye lâiktir, lâik kalacak! Kahrolsun eyyâm-ı bâhur! 01 Ağustos 2020 | 49 Okunma Ayasofya'nın girişine asılan "cami" levhasını Kâbe'nin üstad hattatı yazdı 28 Temmuz 2020 | 437 Okunma 1934'te müze hâline getirilen Ayasofya, cami hüviyetine dün yeniden kavuştu… 25 Temmuz 2020 | 792 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar