Gönül Hoca, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'ne 35 bin 966 cilt kitap bağışladı

Harvard Üniversitesi'nde uzun seneler Türk Edebiyatı hocalığı yapan Prof. Gönül Tekin'den geçtiğimiz haftalarda bahsetmiştim. Gönül Hoca'yı "Bahsetmiştim" diye hatırlatmama aslında hiç gerek yok; zira TV seyircileri Hoca'yı yakından tanırlar.

Harvard Üniversitesi’nde uzun seneler Türk Edebiyatı hocalığı yapan Prof. Gönül Tekin’den geçtiğimiz haftalarda bahsetmiştim.

Gönül Hoca’yı “Bahsetmiştim” diye hatırlatmama aslında hiç gerek yok; zira TV seyircileri Hoca’yı yakından tanırlar. Bundan seneler önce sadece iki defa çıktığı Tarihin Arka Odası programında Ortadoğu mitolojisi ile bu mitolojinin kültürümüze ve edebiyatımıza etkileri konularında anlattıkları ile anlatmasına mâni olduğum “huruf-ı mukattaa” bahsi, üzerinden bu kadar uzun zaman geçmesine rağmen hâlâ hatırlardadır.

Prof. Gönül Tekin ile Türkoloji ve linguistik sâhasında dünyanın önde gelen âlimlerinden olan eşi rahmetli Prof. Şinasi Tekin, Harvard Üniversitesi’nin Türkoloji alanında daha da yoğunlaşması maksadıyla üniversite ile bağlantılı “Ottoman Studies Foundation”ı, yani “Osmanlı Araştırmaları Vakfı”nı kurmuşlardı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Sahte içki" meselesi tam bir katliamdır ama bu katliamı tartışmıyoruz! 16 Ekim 2020 | 32 Okunma İşte, Genç Osman'ın Yedikule Zindanları'nda öldürüldüğü yer 11 Ekim 2020 | 1.250 Okunma Ece Üner'in ağzına sağlık! 01 Ekim 2020 | 3.359 Okunma Dümbüllü'nün tabutundaki kavuk 28 Eylül 2020 | 897 Okunma Gönül Hoca, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'ne 35 bin 966 cilt kitap bağışladı 26 Eylül 2020 | 671 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar