Dümbüllü'nün tabutundaki kavuk

Ortaoyunun ve meddah geleneğinin son temsilcisi olan büyük sanatkâr İsmail Dümbüllü'nün kavuğu yine el değiştirdi. Kel Hasan'a ait olduğu söylenen, Kel Hasan'dan Dümbüllü'ye, Dümbüllü'den de Münir Özkul'a geçen...

Ortaoyunun ve meddah geleneğinin son temsilcisi olan büyük sanatkâr İsmail Dümbüllü’nün kavuğu yine el değiştirdi. Kel Hasan’a ait olduğu söylenen, Kel Hasan’dan Dümbüllü’ye, Dümbüllü’den de Münir Özkul’a geçen, Özkul’dan Ferhan Şensoy’a giden ve Şensoy’un Rasim Öztekin’e verdiği kavuk, şimdi Şevket Çoruh’un başında!

Geleneksel sanatlarımızda “icazet” denen bir âdet vardı: Talebesinin belli bir aşamaya geldiğine ve kâfi malûmat sahibi olduğuna kanaat getiren üstad, o gence diplomayı andıran yazılı bir belge verirdi. Buna “icazet” denirdi ve verilişi sırasında özel bir merasim yapılırdı.

İcazet geleneği hattatlar arasında hâlâ devam etmektedir ve Türk Hattı’nda kalitenin diğer geleneksel sanatların aksine henüz pek bozulmamamış olması da, icazet sayesindedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Charlie Hebdo'ya şarlamak isteyenler için en sunturlusundan birkaç Fransızca küfür! 28 Ekim 2020 | 0 Okunma Taksim'i, mezarından çıksa Mimar Sinan bile adam edemez! 24 Ekim 2020 | 1.183 Okunma "Sahte içki" meselesi tam bir katliamdır ama bu katliamı tartışmıyoruz! 16 Ekim 2020 | 35 Okunma İşte, Genç Osman'ın Yedikule Zindanları'nda öldürüldüğü yer 11 Ekim 2020 | 1.253 Okunma Ece Üner'in ağzına sağlık! 01 Ekim 2020 | 3.360 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar