Adalar'daki fayton meselesi bana atlar için "Cuma tatili" ilânımızı ve bu "at emirnâmeleri"ni hatırlattı…

Adalar'da son senelerin en geniş ve en fazla ses getiren "at mücadelesi" yaşanıyor... Neler olup bittiğini takip etme imkânı bulamayıp da haberdar olamayanlar için kısaca söyleyeyim:

Adalar motorlu araç trafiğine kapalı olduğu için ulaşımda atların çektiği faytonlardan istifade ediliyor ama zavallı hayvanların vaziyeti içler acısı! Ortalama ömürleri yirmi sene olduğu halde iki sene içerisinde ölüp gidiyorlar! Hayvan Hakları İzleme Komitesi'nin raporuna göre, Adalar'da şu anda 272 adet fayton ve bu faytonları çeken 1540 at bulunuyor. Raporda bakımsızlık ve eziyet yüzünden yılda 400 atın öldüğü söyleniyor; Adalar Belediyesi'nin kayıtlarına göre de bu senenin sadece ilk dokuz ayında ölen at sayısı, 170. "At vebası" denen ruama yakalanmış 81 at bu hafta itlâf edildi, valilik faytonların kullanılmasını üç aylığına durdurdu, ailelerini geçindirme zorluğuna düşen faytoncular "Açlık grevi yaparız" dediler ve Büyükşehir Belediyesi Adalar'da fayton yerine elektrikli araçların kullanılması için hazırlıklar yapıldığını duyurdu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşemek ve "işeme yapmak"... 23 Ocak 2021 | 2.407 Okunma Filiz Hanım... 17 Ocak 2021 | 61 Okunma İBB, Mimar Sinan'ın Şemsi Paşa Camii'nin önüne bundan 420 yıl önce yaptığı yola beton döktü! 10 Ocak 2021 | 369 Okunma Bir zamanlar "Türkçe" denen şık, zarif, âhenkli ve şuh bir dil vardı... 07 Ocak 2021 | 1.461 Okunma Sessiz-sadasız kurtarılan Atlas Sineması ve Küçük Sahne işte böyle şaşaaya büründü! 29 Aralık 2020 | 50 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar