TikTok karapara cenneti

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel bu hafta 'TikTok karapara cenneti' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Bugün anlatacağım konu artık toplumsal sorun haline de gelmeye başlayan bir sosyal medya uygulaması... 

Hani bugünlerde yapılan canlı yayınlarla çok meşhur olan TikTok.

TikTok, 2016 yılında Çin’de piyasaya sürüldü. Sonrasında ise küresel yatırımcılar bu firmanın büyük kısmını aldılar. Milyar dolarlık bir şirket haline geldi. Bilmeyenler için anlatayım. Uygulama arka planda müzik eşliğinde kısa videolar ve canlı yayınlar oluşturulmasına ve paylaşılmasına imkân tanıyor. Akıllı telefonu olan herkes internetin çektiği dünyanın her noktasından bu uygulamayı kullanarak canlı yayın açıp anlık paylaşım yapabiliyor. 


Koronavirüs sonrasında eve kapanan daha çok insan TikTok kullanmaya başladı. 

WeAreSocial isimli platformun 2023 yılı nisan ayında yayımladığı Dijital Dünya Raporu’na göre Türkiye’deki sosyal medya kullanıcı sayısı 58.65 milyon olarak belirtiliyor. Kullanıcılar, günlük 2 saat 49 dakika sosyal platformlarda zaman geçiriyor. TikTok uygulamasını kullanan kişi sayısı ise 30 milyona ulaşmış durumda.  

TikTok kullanıcıları arasında belli kategoriler var. Bu kullanıcıların hepsi içeriklerine göre kategorize ediliyor. (Yeme, gezme, spor vb.) Tabii bu kullanıcıların ne kadar reklam getirdiği de önemli. Reklam verenden 10 TL kazanıyorsanız içerik üreticiden, yayıncıdan 50 TL kazanıyorsunuz. Platform yetkilileri de bu kullanıcıları aslında görüyor ama müdahale etmiyor. Bu kişilerin sayıları da aslında toplam kullanıcıların yüzde 1’i dahi değil. Ancak ortada kazan kazan durumu var. Ortada şöyle bir durum da var tabi: Bu kişileri izleyen sayısı da çok fazla. İçeriklerin zihin açıcı, bilgilendirici içerikler olduğunu düşünmeyin sakın. Kim neresini açtı, kim kiminle kavga etti, kim kime meydan okudu tarzında yayınlar.

Canlı yayınlar açılıyor, üst sıralarda yer alabilmek için her saat başı yayın açılıyor bir de. Hediye kazanmak, jeton kazanmak için kalça sallamak, müzik eşliğinde dans etmek, erotik konuşmalar, mafyavari kavgalar ilk sıralarda yer alıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Futbol yayın ihalesi 20 Şubat 2024 | 814 Okunma Bırakınız yaksınlar bırakınız yıksınlar! 17 Şubat 2024 | 309 Okunma Antakya’da neler gördüm 13 Şubat 2024 | 752 Okunma ‘Dost bariyerler’ yaygınlaşmalı 10 Şubat 2024 | 221 Okunma En çok yoksullar çile çekti 06 Şubat 2024 | 293 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar