Devlet önlem almazsa siz kendinizi koruyun

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel bu hafta 'Devlet önlem almazsa siz kendinizi koruyun' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Günlerdir yurttaşların banka hesaplarının boşaltılması ile ilgili yazılar yazıyorum. “Tamam artık yazmayacağım, diğer konulara geçeceğim” diyorum ama bana ulaşan dolandırıcılık vakaları artık binlerle ifade edilecek duruma geldi.

Sistem genelde hep aynı. Bu iş örgütlü çete işi. Dolandırıcılar yurttaşların hangi bankada ne kadar parası var biliyor, kredi çıkıp çıkmayacağını biliyor, ne zaman kredi kullandı biliyor, kişisel verileri biliyor, GSM numaralarımızı biliyor ve kopyalayabiliyor.

Yine örnekler vermeye devam edeyim. Sonrasında dolandırıcılık yöntemlerini, resmi kurumlarla yaptığım görüşmeleri ve önlemleri anlatayım.

Bu kez mağdur bir anne. Evladı lösemi hastası ve tedavi görüyor. Zar zor kazandığı para ile oğlunun tedavisini yaptırıyor. Hastanede oğlunun tedavisini yaptırırken cep telefonuna bir SMS geliyor. Garanti Bankası hesabından para havale edildiğini anlıyor. Bir yerlere ulaşmaya çalışıyor ancak telefonuna müdahale edemiyor ve dolandırıcılar hesabındaki paraları ve banka kartlarında ne var ne yok alıyorlar. Dolandırıcıların sık şekilde kullandığı yöntemlerden birisi de bankanın sigorta şirketinden aradığını belirterek arayan kişiler. 

TELEFONA GELEN LİNK

Zehra Sürücü adlı başka bir vatandaş. Yine kendisini Garanti Bankası sigortadan aradığını beyan eden bir kişi arıyor. Önce kabul etmiyor ancak telefondaki kişinin güven vermesi ile bilgilerini veriyor. Sonrasında telefonuna bir link gönderiliyor ve onay veriyor. Hemen akabinde telefonuna hesabından para çıkışı olduğuna dair bankadan SMS alıyor. Zehra Hanım dolandırıldığını anlıyor ve hemen bankayı arıyor. Bankadan 9 bin TL’sinin çekildiğini öğreniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Castle Hawk’ yolsuzluğu 09 Aralık 2023 | 240 Okunma TikTok karapara cenneti 05 Aralık 2023 | 871 Okunma Dolandırıcıların yeni yöntemi: Hesap kiralama 02 Aralık 2023 | 1.030 Okunma Karapara işinde soruşturma derinleşiyor 28 Kasım 2023 | 1.461 Okunma Ali Koç ve çevresi iddialara yanıt verdi 26 Kasım 2023 | 617 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar