Üç külhani!

Sol cenahın aydınları içinde; Cemal Süreya'nın bir dönem ranza arkadaşlığından mütevellit kadrini bilmesinden başka Sezai Karakoç'un hakkını veren tek büyük şair Ece Ayhan'dır. Ece Ayhan her...

Sol cenahın aydınları içinde; Cemal Süreya’nın bir dönem ranza arkadaşlığından mütevellit kadrini bilmesinden başka Sezai Karakoç’un hakkını veren tek büyük şair Ece Ayhan’dır.

Ece Ayhan her şeyden önce bu iki büyük şair hakkında şu muhteşem tespiti yapar:

“İlginç bir saptama: Sezai Karakoç ile Cemal Süreya Mülkiye’yi (Siyasal Bilgiler Fakültesi) bitirmişlerdir ama ‘mülkiyetle’ bir ilinti kurmamışlardır.”

Hakikaten de öyle; Süreya ile Karakoç kiralık evlerde ömürlerini tamamladılar.

Cemal Süreya’ya hiç toz kondurmaz Ece Ayhan.

“Sözgelimi Attila İlhan (Halk Partisi ödülüyle lekeli olduğu halde), Asım Bezirci, gazeteci Hasan Pulur, Ömer Faruk Toprak v.s. Cemal Süreya’yı hep parasız yatılı okuduğu ve anne baba dahil hiç kimsesi, bir kiralık evi bile olmadığı için olsa gerek; onu faşist olmakla, Franco’cu, Mussolini’ci ve Hitler’ci olmakla suçlayabilmişlerdir. Akıllarınca belki de Cumhuriyet’in üç-dört şairinden biri olan ve apaçık da Sivil, belki de ilk Sivil şair olduğu olgusunu karambole getirip okurların kafalarını karıştıracaklardır.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İhsan Süreyya Sırma Hoca çağırınca! 01 Şubat 2023 | 1.172 Okunma Kitap mezadında bir Palulu! 29 Ocak 2023 | 1.394 Okunma Çilehaneden yükselen ses! 25 Ocak 2023 | 581 Okunma Şairinden meşhur şiirler! 22 Ocak 2023 | 693 Okunma Brecht, Hikmet ya da diktatöre "hayır" diyebilmek! 18 Ocak 2023 | 411 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar