Ruh ikizi: Goethe ile Hafız...

Habertürk Gazetesi Yazarı Muhsin Kızılkaya’nın bugünkü (19.01.2022)’’ Ruh ikizi: Goethe ile Hafız...’’ başlıklı yazısı.

Okur yazarını, yazar ikizini arar. Çok az yazar ikiziyle karşılaşır ama. Çünkü her yazar kendini biricik sanır. Ama eğer Goethe kadar alçak gönüllüyseniz, "ruh ikizini" yani Hafız’ı bulmak zor değildir. Dört yüz sene geriye gidersiniz, senden çok uzak bir coğrafyada, ikliminden çok farklı bir iklimde, orada hem de senden “çok yeni” bir halde seni bekliyor ikizin.

Doğu peygamberler, Batı filozoflar diyarıdır. "Batı kültür, Doğu irfandır". Doğu şiir, Batı romandır. Doğu ilim Batı bilimdir. Doğu nur Batı ışıktır. Doğu ipek Batı kapitaldir. Doğu alim Batı filozoftur. Doğu din, Batı felsefedir. Doğu kelam Batı yazıdır. Doğu baba, Batı oğuldur. Doğu cönk Batı kitaptır. Doğu kabile, Batı bireydir. Doğu Kabil, Batı Habil’dir. İki ezeli düşmandır. İki düşman kardeşin arasına ilk giren kişi, büyük Alman mütefekkiri, şairi, romancısı, devlet adamı, ressam, hukukçu, dahi Goethe’dir.

Goethe, Osmanlı tarihini de yazan Avusturyalı şarkiyatçı, saray mütercimi Hammer’ın Almancaya çevirdiği, bugün hepimizin “Hafız” diye bildiği büyük Fars şairi Şemseddin Muhammed Şirazi’nin “Divan”ını okuduktan sonra “ruh ikizi”yle karşılaştı ve onun adını takip ederek “sis perdesinin gerisindeki” Şark’a vardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avlusunda yetişen pancar! 15 Mayıs 2022 | 454 Okunma Tarihi taştan oyarlar! 11 Mayıs 2022 | 457 Okunma Bergama... Tarihin fısıltısı, zamanın gürültüsü! 08 Mayıs 2022 | 302 Okunma Bayram sabahı kahvaltısı! 04 Mayıs 2022 | 481 Okunma Dünden bugüne İstiklal Marşı! 01 Mayıs 2022 | 626 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar