YSK'nın açmazı…

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) regülasyon; yani kural koyma, düzenleme yapma yetkisine sahip tek kurumdur... Peki, kanunda bir düzenleme söz konusuysa YSK kanun koyucu gibi davranıp kuralı ortadan kaldırabilir mi?

Baştan söyleyeyim var ama çok çetrefilli ve olanaksız sayılabilecek boyutta…

Çünkü YSK’nın kararlarına herhangi bir şekilde itiraz edilip, düzeltilmesini sağlayabileceği başka merci yok…

YEŞİLLİ’DE OLANLAR

Bütün bunları yazmamın nedeni, YSK’nın yenilenecek İstanbul mahalli seçimine ilişkin önceki gün yayınladığı 4379 sayılı kararının 9/b maddesi…

YSK kararının bu bölümü anlaşılan o ki günlerdir tartışılan Bursa Mustafakemalpaşa, Mardin Yeşilli kararları ile çelişen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ilişkin tutumundan kaynaklanıyor.

Çünkü diğer iki kararında sandık kurullarına ilişkin itirazların takvimi içinde yapılmamış olması veya dilekçenin gerektiği gibi yazılmamasından dolayı reddeden YSK, İstanbul’da benzer itirazı kabul edip yürürlüğe koymuştu.

En belirgin olanı da Mardin Yeşilli’de yaşanandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sahada ve masada kazandı 18 Ekim 2019 | 7.371 Okunma ABD, Akdeniz'i de terk eder mi? 17 Ekim 2019 | 2.803 Okunma Esad ile görüşme 16 Ekim 2019 | 4.870 Okunma Yumuşak gücün hızı, sert güce yetişemiyor 15 Ekim 2019 | 570 Okunma 'Adana Mutabakatı' değil, 'Meşru Müdafaa' hakkı... 13 Ekim 2019 | 3.458 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar